„To dobry kandydat, który pozytywnie zapisał się w pamięci mieszkańców regionu jako dyrektor Śląskiej Kasy Chorych. Po rezygnacji z ponownego startu przez obecnego prezydenta Piotra Uszoka zdecydowaliśmy, że potrzebny jest kandydat, który trafi do jego konserwatywnego elektoratu” - powiedział w poniedziałek PAP Szarama.

63-letni Andrzej Sośnierz z wykształcenia jest lekarzem. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno, kiedy kierowana przez niego Śląska Regionalna Kasa Chorych wprowadziła pionierskie w Polsce rozwiązanie - elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego, która służy ubezpieczonym w obecnie śląskim oddziale NFZ do dziś. Sośnierz został odwołany ze stanowiska dyrektora kasy w wyniku konfliktu z ówczesnym ministrem zdrowia w rządzie SLD Mariuszem Łapińskim.

W 2002 r. startował po raz pierwszy w wyborach na prezydenta Katowic, zajął wówczas drugie miejsce, w pierwszej turze zwyciężył Piotr Uszok. Poparło go wtedy 54,06 proc. głosujących, Sośnierza 15,08 proc. W wyborach w 2005 r. został posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej, został wykluczony z tej partii za krytykę stanowiska jej kierownictwa w sprawie odmowy zawarcia koalicji PO-PiS. Potem należał do klubu parlamentarnego PiS. Na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia powołał go premier Jarosław Kaczyński. Funkcję tę pełnił w latach 2006-2007.

Zrezygnował z niej po wyborach w 2007 r., kiedy został posłem z listy PiS. W 2010 r. wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii i przeszedł do klubu Polska Jest Najważniejsza. Start do Sejmu z list tego ugrupowania w 2011 r. nie przyniósł mu mandatu.

Pasją Sośnierza jest historia. Jest założycielem Fundacji Zamek Chudów, do której należy m.in. zamek w tej miejscowości pod Gliwicami, częściowo odrestaurowany ze środków fundacji. Miały ją wspierać firmy farmaceutyczne w czasie, kiedy Sośnierz kierował Śląską Kasą Chorych. Polski sąd umorzył postępowanie w tej sprawie, a amerykański nałożył w 2004 r. grzywnę w wysokości 500 tys. dolarów na działający również w Polsce koncern farmaceutyczny.

Jako dyrektor Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Sośnierz zaktywizował działalność tej placówki, organizując liczne imprezy i stawiając na rozwój działalności naukowej.

Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Andrzejem Sośnierzem.

Jest on trzecim kandydatem na prezydenta Katowic, zatrudnionym w sąsiadującym z Katowicami Chorzowie, na terenie Parku Śląskiego – największego parku miejskiego w Polsce. W wyborach będzie rywalizować m.in. z prezesem tej instytucji Arkadiuszem Godlewskim (PO) oraz dyrektorem Stadionu Śląskiego Markiem Szczerbowskim (SLD).

Własny komitet zarejestrował po wystąpieniu z PO Jerzy Ziętek, zaś kandydatem Ruchu Autonomii Śląska jest krewny obecnego prezydenta Aleksander Uszok.

Rządzący Katowicami od 16 lat bezpartyjny Piotr Uszok 15 września ogłosił, że nie będzie się ubiegał o wybór na kolejną kadencję. (PAP)