Lokalne władze podkreślają, że termomodernizacja to część kompleksowych działań, które są wyrazem troski miasta o środowisko i czyste powietrze. Celem projektów jest ograniczenie strat ciepła i efektywne wykorzystanie energii cieplnej w budynkach.

„W walce o czyste powietrze najbardziej efektywne są działania, które są prowadzone przez cały rok w wielu różnych sferach. Dlatego pozyskanie aż 27 mln zł na termomodernizację 18 miejskich budynków miejskich doskonale wpisuje się w inne nasze działania, takie jak wymiana kotłów węglowych, inwestowanie kilkuset milionów złotych w komunikację publiczną, czy też spotkania edukacyjne” - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zadania, które uzyskają unijne dofinansowanie, wybrał przed kilkoma dniami zarząd woj. śląskiego. Na liście propozycji, które dostaną wsparcie, znalazły się trzy projekty z Katowic: „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście Katowice – III, V i VI etap".

Przedsięwzięcie obejmuje kompleksową termomodernizację 18 budynków – oddziałów Miejskiego Żłobka, Miejskiego Przedszkola, kilku szkół podstawowych i gimnazjów.

Zakres projektów obejmuje prace przygotowawcze, prace termomodernizacyjne wraz z zastosowaniem instalacji odnawialnych źródeł energii, nadzory oraz promocję inwestycji. Jak podkreśliła zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice Małgorzata Domagalska, po wykonaniu prac istotnie zmniejszą się koszty utrzymania zmodernizowanych budynków.

Inwestycja zakończy się w 2018 r. Całkowita wartość projektów to 43,9 mln zł. Wkład własny miasta to prawie 16,5 mln zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – prawie 27,5 mln zł.

Zarząd woj. śląskiego wybrał dotąd do dofinansowania blisko 100 projektów związanych z efektywnością energetyczną. Dostaną one ponad 300 mln zł unijnego wsparcia. Obecnie trwają nabory na dofinansowanie kolejnych inwestycji z tej dziedziny – do podziału jest ok. 200 mln zł.

Wśród beneficjentów unijnego wsparcia jest m.in. samorząd Sosnowca, który otrzyma ponad 26 mln zł na odnowienie 21 miejskich obiektów. Częstochowa zdobyła ponad 31 mln zł dofinansowania unijnego na trzy duże projekty termomodernizacji - miejskiej pływalni, sali sportowej i 11 miejskich gmachów oświatowych. Łączną wartość prac oszacowano na ponad 50 mln zł. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślają, że realizacja takich inwestycji oznacza nie tylko oszczędności i efekt ekologiczny, ale też poprawę estetyki budynków.(PAP)