Biuro prasowe poznańskiego magistratu poinformowało we wtorek, że na realizację procedur leczenia niepłodności dla mieszkańców miasto przeznaczy 1,8 mln zł na każdy rok realizacji programu. Program potrwa do 2020 r.

Zainteresowani udziałem w programie mogą składać wnioski w jednej z trzech uczestniczących w nim placówek medycznych. Dofinansowanie do procedury in vitro będzie przyznawane według kolejności zgłoszeń.

"Istotnymi kryteriami przystąpienia do projektu są: udokumentowane, bezskuteczne leczenie niepłodności, wiek kobiety w granicach 20-43 lata oraz zamieszkanie na terenie Poznania. Po spełnieniu wymogów formalnych, kwalifikacji medycznej i wystawieniu przez realizatora orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wniosek o zatwierdzenie finansowania dla wnioskującej pary będzie przekazany do Urzędu Miasta Poznania" - podała koordynatorka projektu Sylwia Błociszewska.

Każdej zakwalifikowanej parze miasto dofinansuje maksymalnie trzy zabiegi. Jak podano w komunikacie, w przypadku zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, każdorazowe dofinansowanie wyniesie 5 tys. zł. Każdorazowe dofinansowanie do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko - wyniesie 2 tys. zł.

Szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej www.poznan.pl/invitro

(PAP)