Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Cała inwestycja ma kosztować 25,4 mln zł. Będzie ją tworzyć Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T). Laboratorium ma być gotowe do października 2019 r.

Urząd marszałkowski w Białymstoku poinformował w środę w komunikacie prasowym, że laboratorium - umiejscowione w dwóch budynkach - będzie mieć powierzchnię ok. trzech tysięcy metrów kwadratowych.

W jednym z budynków będzie działać "Strefa Małego Odkrywcy" przeznaczona na różne formy edukacji dzieci poniżej 10. roku życia. Drugi obiekt będzie przeznaczony dla dorosłych - znajdzie się tam wystawa główna i laboratoria, będą organizowane doświadczenia, zajęcia m.in. z elektromotoryki, robotyki czy energetyki.

"To będzie atrakcyjne miejsce, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowację i nowoczesne technologie w przystępny i ciekawy sposób. Ale przede wszystkim ma inspirować do odkrywania otaczającego nas świata przez eksperymentowanie" - podkreśla cytowany w komunikacie wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Urząd marszałkowski liczy na to, że oferta laboratorium - jedyna taka w regionie - pozwoli wspierać programu nauczania w szkołach. Przewidziana jest także współpraca z uczelniami przy organizacji pokazów czy warsztatów. (PAP)