Prawo.pl
Funkcję męża zaufania w II turze wyborów samorządowych może pełnić osoba, która w wyborach samorządowych kandydowała na radnego i uzyskała lub nie uzyskała mandat radnego. Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują bowiem, aby funkcji męża zaufania nie mógł pełnić radny lub osoba dopiero co wybrana na tę funkcję.
Artur Pytel
17.04.2024
Wybory
Spółka Escobar Inc. z siedzibą w Puerto Rico, wniosła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o rejestrację oznaczenia słownego Pablo Escobar - jako unijnego znaku towarowego dla szerokiej gamy towarów i usług. Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił jednak rejestracji wskazując, że odbiorcy będą kojarzyć to imię i nazwisko z handlem narkotykami i narkoterroryzmem.
Inga Stawicka
17.04.2024
Prawo europejskie

Raport ZUS: Sytuacja FUS jest stabilna

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna i prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2023 roku osiągnął 83,6 proc. – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po rekordowym roku 2022 był to drugi najlepszy wynik od początku reformy systemu emerytalnego w 1999 roku.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Jak wygląda ostateczny projekt ustawy o sygnalistach?

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Rada Ministrów na posiedzeniu 2 kwietnia 2024 r. przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Kończy to ponad 2,5-letnie prace rządowe w tym zakresie, które rozpoczęły się w listopadzie 2021 r., jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Pomimo przeprowadzonych szeroko konsultacji społecznych i wprowadzenia wielu zmian, nie zakończyły się one wtedy przyjęciem projektu przez Radę Ministrów. Nie został on również przekazany do prac sejmowych – pisze Zbigniew Pindel, radca prawny.
Zbigniew Pindel
17.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Ujednolicenie nazw form czynności prawnych w zakresie składanych przez pracownika jego oświadczeń woli, wniosków i zgód oraz umożliwienie wszystkim pracownikom składanie określonych dokumentów np. w formie dokumentowej - przez e-mail, to postulaty Pracodawców RP. Pismo z propozycjami zmian kodeksu pracy, z inicjatywy pracodawców, zostało wysłane do MRPiPS. Z kolei w sprawie systemu cyfryzacji dokumentów związanych ze stosunkiem pracy wystąpili posłowie.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2024
Prawo pracy
Nie ustały przyczyny, dla których ponad 70 lat temu powstał Fundusz Kościelny. Państwo nigdy nie rozliczyło się za odebrane wtedy kościołom majątki, a zwracane po 1990 roku dobra lub rekompensaty nie dotyczyły wszystkich tzw. dóbr martwej ręki – mówi ks. prof. Tadeusz Stanisławski, konsultor Rady Prawnej Episkopatu Polski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. 
Krzysztof Sobczak
17.04.2024
Finanse publiczne
Ratownicy wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, wzorem strażaków ratowników OSP i ratowników górskich także chcieliby otrzymywać świadczenie ratownicze. Argumentują, że wspólnie z innymi służbami uczestniczą w działaniach ratowniczych, narażając swoje zdrowie i życie. MSWiA nie ma dla nich dobrej wiadomości.
Robert Horbaczewski
17.04.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy BHP
Do połowy roku rząd planuje przyjąć projekt zmiany przepisów ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, które na lata 2023-2027 zapewnią nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Będzie to nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.
Krzysztof Koślicki
16.04.2024
Udział kobiet w radach nadzorczych i zarządach nadal pozostaje za niski, a tempo zmian jest zbyt wolne. Najnowsza edycja raportu firmy doradczej Deloitte wskazuje, że liczba kobiet na stanowiskach nadzorczych i zarządczych w Polsce wzrosła jedynie o 2 punkty procentowe między 2021 r. a 2023 r. Na prawie 400 zbadanych rad nadzorczych w składzie aż 120 z nich występuje tylko jedna kobieta. Sytuacja nie wygląda lepiej w zarządach. W 103 spółkach w zarządzie zasiada tylko jedna kobieta, a jedynie 19 ma prezeskę.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2024
Prawo pracy Spółki Rynek pracy
Przez ponad rok jak bumerang powracał temat prejudykatów w sprawach konsumenckich, których wprowadzenie zaproponowano również w drugiej wersji projektu nowelizacji ustawy dotyczącej postępowań grupowych. I choć teoretycznie pierwotna propozycja została doprecyzowana, wątpliwości nadal były poważne - z naruszeniem konstytucyjnego prawa do sądu włącznie. Prawnicy uważają, że przepis powinien zostać całkowicie wyrzucony z projektu na kolejnych etapach. I wygląda na to, że urząd ich posłuchał, bo właśnie opublikowano trzecią wersję projektu.
Inga Stawicka
16.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wystąpiła o reasumpcję decyzji Rady Ministrów z 2 kwietnia 2024 r. w sprawie projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Powodem są zmiany w Ocenie Skutków Regulacji projektu. Prawnicy nie kryją zaskoczenia. Przyznają, że to są niezwykle rzadkie przypadki. I choć chwalą MRPiPS, że błędów nie zamiata pod dywan, to zwracają jednak uwagę na to, że resort nie oszacował skutków wdrożenia ustawy.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
We wrześniu 2023 roku weszła w życie duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z kolei od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe przepisy tej ustawy, które nadal budzą duże emocje i wątpliwości interpretacyjne. Czy nadal można powoływać się na potencjalne przeznaczenie nieruchomości - zastanawia się Marek Foryś, radca prawny.
Marek Foryś
16.04.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
W MSWiA trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Informacja na ten temat została w poniedziałek zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obecnie te kwestie są tylko częściowo ujęte w polskich przepisach. Spośród 27 państw członkowskich UE, oprócz Polski, tylko Grecja, Słowenia oraz Portugalia nie dopełniły obowiązku dostosowania prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Koślicki
15.04.2024
Prawo karne Prawo europejskie
Przedsiębiorcy będą musieli wyraźnie oznaczać, ile cukru znajduje się w soku, a także to, ile owoców wykorzystano do zrobienia dżemu lub marmolady. Konsumentom ma być również łatwiej odszukać kraj pochodzenia miodu. To zmiany, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski w ramach zmiany tzw. "dyrektyw śniadaniowych". Wynikają one z aktualnych problemów obserwowanych na rynku żywności.
Inga Stawicka
15.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Począwszy od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, prowadzące pozarolniczą działalność lub korzystające z ulgi na start, mogą korzystać z ulgi do obniżenia rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Dodatkowa waloryzacja może wpłynąć na prawo do czternastki i jej wysokość

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Jeśli przepisy o dodatkowej waloryzacji wejdą w życie, to osoby pragnące z niej skorzystać, będą musiały przejść na emeryturę do końca sierpnia. Wtedy ZUS na dzień 1 września zwaloryzuje ustaloną dla nich emeryturę i najprawdopodobniej we wrześniu ustali też dla nich tzw. czternastkę, która będzie liczona od wyższej, bo zwaloryzowanej kwoty emerytury i renty. Zdaniem prawników zyskają na tym wszyscy, w tym również osoby mające niskie emerytury, bo dostaną wyższe świadczenie i wyższą 14-tkę.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Co to jest komisja socjalna?

Prawo pracy Finanse
Odpowiedź na to zwięzłe pytanie jest bardzo trudna, albowiem sięga podstawowych zagadnień z zakresu prawoznawstwa. Zapewne z tego powodu czytelnik nie znajdzie na nie precyzyjnej odpowiedzi. Pomijam oczywiście powszechne wypowiedzi, z których wynika, że powoływanie komisji jest wręcz oczywiste, a które nie zawierają prawniczego uzasadnienia. Komisja to więc dość często występujący, lecz nie do końca zrozumiany „byt”. Tymczasem odpowiedź na pytanie postawione w tytule ma istotne znaczenie praktyczne – pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.
Arkadiusz Sobczyk
15.04.2024
Prawo pracy Finanse
Wydłużenie przez PiS kadencji organów samorządu terytorialnego spowodowało bałagan w przepisach ustawy o samorządzie gminnym. Jedna regulacja wskazuje, że kadencja organów trwa do 30 kwietnia br., druga, że komisarz wyborczy zwołuje sesję rady gminy w ciągu 7 dni po ogłoszeniu wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne.
Robert Horbaczewski
15.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione do niego odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej lub korytarza a także korzystają z niego zgodnie z jego funkcją.
Katarzyna Niemiec
13.04.2024
Nieruchomości
Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.
Krzysztof Koślicki
13.04.2024
RODO Prawo europejskie

Czy świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie waloryzowane?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Przewidziany w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mechanizm waloryzacji nie dotyczy kwoty świadczenia, które przysługuje w stałej maksymalnej wysokości 500 zł. Odnosi się natomiast do poziomu dochodu, po przekroczeniu którego świadczenie to nie przysługuje. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają jednak prace analityczne dotyczące skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji samego świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Grażyna J. Leśniak
13.04.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Piesi często są osobami najbardziej poszkodowanymi na skutek zderzenia z samochodem. Nie oznacza to jednak, że zawsze można automatycznie przyjmować odpowiedzialność kierowcy, gdyż bywa, że winnym zdarzenia jest pieszy. A pieszym zdarza się wejść na przejście bez upewnienia się, czy nie stworzą w ten sposób zagrożenia w ruchu drogowym czy przechodzić przez jezdnię z nosami utkwionymi w smartfonach.
Regina Skibińska
13.04.2024
Prawo cywilne
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą oszczędności i dbają o swoje zdrowie? Odpowiedź daje raport o pokoleniu Z stworzony przez pokolenie Z.
Grażyna J. Leśniak
13.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Zakup aparatu słuchowego może być kosztem podatkowym

Domowe finanse PIT Niepełnosprawność
Lekarka stomatolog, która nie może odliczyć zakupu aparatów słuchowych lepszej jakości w ramach ulgi rehabilitacyjnej, będzie mogła zaliczyć ten wydatek do kosztu uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Może bowiem bez takiego aparatu funkcjonować w życiu codziennym, ale jej praca bez niego jest niemożliwa. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Beata Dązbłaż
13.04.2024
Domowe finanse PIT Niepełnosprawność

Czy spekulacja biletami na imprezy powinna być karana?

Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Bilety na koncerty znanych gwiazd wyprzedają się w kilka minut. Podobnie jest z biletami na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Kto kupuje na pniu? Osoby indywidualne i „koniki” dla zysku. Takie praktyki podlegają jednak karze grzywny i aresztu. Dlatego podnoszą się głosy, aby wyeliminować przestarzały przepis z kodeksu wykroczeń, bo jest anachroniczny, rodem z PRL. Jednak są też opinie przeciwne: spekulacja to nadal zło godzące w klientów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2024
Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.
Marek Sondej
13.04.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
W przypadku ustalenia przez sąd w okolicznościach konkretnej sprawy zachowań wskazujących na nadużycie prawa, domaganie się dopłaty lub spłaty nie jest możliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Chodziło o przyznanie rzeczy na własność jednego ze współwłaścicieli i spłaty wynikającej z wartości udziałów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2024
Prawo cywilne
Warunki gospodarcze i trendy rynku pracy wskazują, że będziemy pracować dłużej, a pokolenie silver będzie schodziło z rynku pracy później niż miało to miejsce w przeszłości. To może być wyzwaniem, bo z badania Pracuj.pl wynika, że aż 33 proc. ogółu badanych i 73 proc. respondentów w wieku 55-65 lat w poszukiwaniach pracy odczuwa trudności związane z wiekiem. Co więcej, 58 proc. z najstarszej grupy wiekowej nie zmieniała pracy od ponad 10 lat, co może świadczyć o tym, że potencjalne zmiany, jeśli będą konieczne, mogą nie być łatwe.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Różnicowanie wysokości wpłaty dodatkowej przez pracodawcę może być elementem funkcjonującego w firmie systemu motywacyjnego. Nie wszyscy pracodawcy mogą jednak skorzystać w pełni z takiej opcji. Określając zasady różnicowania wpłat dodatkowych, pracodawca powinien także pamiętać o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracodawca nie może także różnicować wpłaty dodatkowej w zależności od podstawy zatrudnienia.
Małgorzata Jankowska
12.04.2024
Prawo pracy Finanse PPK
Nie wiadomo, jak długo jeszcze będziemy czekać na uchwalenie przepisów dotyczących budowy schronów. Tymczasem już teraz można budować je na podstawie istniejących przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a niewielka korekta uregulowań dotyczących zintegrowanych planów inwestycyjnych mogłaby znaczącą zwiększyć te możliwości - pisze Paweł Pucher, adwokat z Kancelarii KKPW.
Paweł Pucher
12.04.2024
Budownictwo