Prawo.pl
Odchodzący ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego w przeważającej większości zachowają prawo do dotychczasowego wynagrodzenia przez okres maksymalnie trzech miesięcy po odwołaniu ze stanowiska, o ile nie podejmą nowej pracy. Przepisy stanowią pułapkę dla tych, którzy chcieliby wejść do nowego rządu, a że arytmetyka sejmowa wskazuje, że będzie to rząd na dwa tygodnie, to wielu obecnych ministrów nie będzie pewnie chciało poświęcać trzymiesięcznego wynagrodzenia na rzecz jednej pensji i rychłej utraty stanowiska. W nowej roli możemy za to zobaczyć dyrektorów generalnych ministerstw, którzy na wejściu do nowego rządu mogą tylko zyskać.
Grażyna J. Leśniak
27.11.2023
Finanse publiczne Prawo pracy
Banki składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom. Tym razem jednak nie o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego, tylko o zasądzenie kwoty tytułem waloryzacji kapitału, co jest efektem czerwcowego wyroku TSUE. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2020 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.11.2023
Banki Kredyty frankowe
Najnowsze dane firmy Conperio pokazują, że średnio prawie 36 proc. z 40 tysięcy kontrolowanych zwolnień lekarskich rocznie, jest wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem. Odsetek ten w rzeczywistości może być jednak znacznie wyższy, ponieważ spora część przedsiębiorców nie reaguje na nadużycia wśród swoich pracowników. Zdaniem ekspertów, to duży błąd.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wolnoć Tomku w swoim domku? Ta zasada nie sprawdzi się, jeśli chodzi o oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu. Spółdzielnia lub wspólnota może wpisać w uchwale, jaka temperatura ma panować w mieszkaniu, a sprawa oszczędnego sąsiada może trafić do sądu, który uzna, że jego lokum "dogrzewają" sąsiedzi.
Monika Sewastianowicz
25.11.2023
Walka z celowym postarzaniem sprzętu elektronicznego i zapewnienie konsumentom prostszej i tańszej naprawy zepsutego produktu, nawet po upływie terminu gwarancji - to główne cele nowej dyrektywy, nad którą prace toczą się od kilku lat. Teraz Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w tej sprawie, jest więc szansa, że nowe prawo niedługo zostanie uchwalone. Eksperci zaznaczają, że do zmian powinni przygotowywać się także sprzedawcy i producenci.
Inga Stawicka
25.11.2023
Rynek i konsument Prawo unijne
Papryka, banany, ogórki, cytryny, marchewka, cebula, kapusta – pod ambonami myśliwskimi można znaleźć niemal wszystko to, co na stoiskach w warzywniakach, tylko często nadpleśniałe i nadpsute. Tymczasem nęcenie zwierząt jest dozwolone, ale tylko w ściśle wskazanych okolicznościach, co jest często łamane.
Regina Skibińska
25.11.2023
Prawo karne Środowisko
Rodzice niezbyt przejmują się prywatnością swoich dzieci - tak ci, którzy chcą po prostu pochwalić się nimi znajomym, jak i osoby żyjące z treści udostępnionych w internecie. Widz, zaangażowany w życie influencerów, pomoże przyszłej matce ogłosić ciążę, napisze w komentarzach, co ma zapakować do torby na porodówkę, a potem obejrzy relację z porodu i pierwszej zmiany pieluchy. W Polsce brakuje przepisów, które chroniłyby prywatność i finanse dzieci przed nadużyciami ze strony ich rodziców.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.11.2023
Osoba sprzedająca nieruchomość przed upływem pięciu lat nie zapłaci podatku, jeśli za uzyskane pieniądze wykupi wspólne mieszkanie od byłego małżonka. Spłata eksmęża czy eksżony pozwala zapewnić sobie dach nad głową, a więc daje prawo do ulgi mieszkaniowej. Szef KAS masowo zmienia interpretacje na korzyść podatników, nawet po kilku latach. Wcześniej fiskus nie zgadzał się na zastosowanie preferencji.
Monika Pogroszewska
25.11.2023
PIT
Ruszyła akcja „Sprawdź, zanim udostępnisz”, która ma uświadamiać zagrożenia związane z machinacjami informacyjnymi - pokazuje metody oraz konsekwencje fałszywych przekazów, przybliża sposoby ich neutralizacji oraz opisuje przypadki dezinformacji w Polsce. Kampania jest prowadzona w mediach społecznościowych i ma na celu przede wszystkim upowszechnienie prostej metody, która może ograniczyć liczbę krążących w nich fake newsów.
Agnieszka Matłacz
24.11.2023
Nowe technologie
Po wyeliminowaniu klauzul umownych doszło do zdeformowania całej umowy kredytu frankowego tak, że nie można odtworzyć z niej praw i obowiązków kredytobiorców – uznał Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i orzekł, że umowa jest nieważna. Wpłynęły na to odniesienia do tabel kursowych banku ustalanych jednostronnie oraz brak rzetelnej informacji o ryzyku wahań kursu franka szwajcarskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2023
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Implementacja dyrektywy UE 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (work-life balance) doprowadziła do pojawienia się w polskich przepisach nowych rozwiązań. Ich celem było rozszerzenie uprawnień pracowników, którzy sprawują opiekę nad członkami swojej rodziny, osobami zamieszkującymi we wspólnym gospodarstwie domowym czy tymi, którzy potrzebują wolnego z powodu siły wyższej – pisze adwokat Mirosława Żytkowska.
Mirosława Żytkowska
24.11.2023
Prawo pracy
Black Friday w Polsce i inne akcje promocyjne podlegają nowym przepisom obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., implementującym dyrektywę Omnibus. Przedsiębiorcy są zobowiązani do większej transparentności cenowej. Muszą informować o najniższej cenie produktu z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, co ma zapobiegać praktykom manipulacji cenami przed promocjami - pisze Martyna Dobkowska-Pragacz, prawnik, Kancelaria HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.
Martyna Dobkowska-Pragacz
24.11.2023
Rynek i konsument
Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na przyszłą emeryturę...
Monika Pogroszewska
23.11.2023
Finanse publiczne Domowe finanse
Sąd krajowy może uznać za nieuczciwy warunek umowny przyznanie przedsiębiorcy opłaty lub prowizji w kwocie rażąco wysokiej, w stosunku do oferowanej przez niego usługi – orzekł TSUE. To oznacza, że wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego podlega ocenie nie tylko w odniesieniu do limitów określonych przez ustawodawcę, ale też w relacji do oferowanych w zamian usług instytucji finansowej.
Regina Skibińska
23.11.2023
Banki Kredyty Prawo unijne
Komisja Europejska rozpoczęła w Polsce kampanię #EndGenderStereotypes w mediach społecznościowych. Jej celem jest zakwestionowanie utrzymujących się stereotypów dotyczących płci, które mają wpływ na budowanie nierówności społecznych. Działania kampanii prowadzone będą w krajach Unii Europejskiej od 23 listopada 2023 roku.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2023
Prawo pracy Rynek pracy
W 2022 roku liczba emerytów i rencistów w Polsce wyniosła 9 255,8, tys. osób i była o 0,3 proc. niższa niż w roku poprzednim – podał GUS. W stosunku do liczby ludności Polski grupa ta stanowiła 24,5 proc. Dominowały w niej osoby pobierające emerytury, których liczba w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 38,6 tys. osób, tj. o 0,5 proc. Przeciętna miesięczna emerytura z ZUS w całym 2022 r., łącznie z dodatkami pielęgnacyjnymi, wyniosła 2 889,21 zł.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zdaniem samorządowców zaproponowana przez ministerstwo klimatu i środowiska stawka opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (10 groszy za kilogram) jest zdecydowanie za niska. Proponują podnieść ją do 15 groszy.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
23.11.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Zwiększeniu świadomości na temat wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja, zarządzanie algorytmiczne, monitoring wizyjny, Internet rzeczy, rozwiązania chmurowe czy biometria służyła konferencja o ochronie danych osobowych w kontekście rozwoju technologii komunikacyjnych. Zorganizował ją ZUS we współpracy z UODO.
Grażyna J. Leśniak
22.11.2023
Ubezpieczenia społeczne Nowe technologie RODO
Biura poselskie i senatorskie nie podlegają wymogom zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tymczasem, jak wskazują rozmówcy Prawo.pl, istnieje jednoznaczny obowiązek prawny zapewnienia dostępności przez jednostki sektora publicznego. Domaga się tego strona społeczna w apelu wystosowanym do parlamentarzystów.
Beata Dązbłaż
22.11.2023
Nieruchomości Niepełnosprawność
Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, ustaje prawo do wypłaty świadczenia. Listonosz, który przynosi emeryturę osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.
Grażyna J. Leśniak
22.11.2023
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Będą wielkie porządki - karuzela stanowisk i wietrzenie urzędów?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Wybory
Nie ma jednej ścieżki i podstawy prawnej rozwiązywania stosunków pracy. Niemniej jednak przyszłemu rządowi najprościej będzie odwołać wszystkich tych, którzy za czasów PiS zostali powołani lub pełnili obowiązki na stanowiskach kierowniczych. Zdaniem prawników, osobnym problemem jest to, że te same zasady co w Służbie Cywilnej, powinny obowiązywać przy zatrudnianiu pracowników samorządowych - tam jednak nie ma zapewnionej neutralności politycznej.
Grażyna J. Leśniak
22.11.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Wybory
Posłowie wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących sejmowych komisji. Klub Prawo i Sprawiedliwość do części prezydium komisji nie zgłosił swoich kandydatów. Ma to zrobić w innym terminie.
Robert Horbaczewski
21.11.2023
Wybory
We wrześniu 2023 r. było tylko 4,1 tysiąca legalnie zatrudnionych niań, które podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od kilku lat ich liczba systematycznie spada. W okresie od stycznia do grudnia ub.r. było ich przeciętnie 4,9 tys., podczas gdy w analogicznym okresie roku 2021 r. – 5,4 tysiąca. Jeszcze w 2017 r. i w 2016 r. do ZUS zgłoszonych było po 8,6 tys. osób.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2023
Ubezpieczenia społeczne
W okresie pandemii rodziny w kryzysie otrzymywały niezbędną pomoc, choć najczęściej miała ona charakter doraźnych interwencji - wynika z badania przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zdaniem Izby taki sposób działania był uzasadniony nadzwyczajną sytuacją, jednak dostępność wsparcia była ograniczona, a jego formy nie zawsze dostosowane do potrzeb.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.11.2023
Finanse Koronawirus a prawo
W 2023 roku firmy intensywnie poszukiwały pracowników w obszarze finansów. Specjaliści oczekiwali podwyżki na poziomie co najmniej 20 proc., a pracodawcy musieli spełnić zarówno oczekiwania finansowe, jak i pozafinansowe, istotne dla kandydatów. Wśród nich były większe możliwości rozwoju, podniesienie poziomu samodzielności lub zapewnienie większego wpływu na decyzje biznesowe czy maksymalnie dużego komfortu i elastyczności, np. otwartości na pracę hybrydową.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2023
Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Wniosek o wyprawkę szkolną 300+ tylko do końca listopada

Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Tylko do 30 listopada 2023 r. rodzice uczniów mają czas na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia w tegorocznej edycji programu „Dobry start”. Wnioski można składać drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się na wskazane konto bankowe. Ze świadczenia skorzystało już 4,5 mln dzieci. Od 1 lipca do rodzin trafiło w ramach tego programu już ponad 1,3 mld zł.
Agnieszka Matłacz Monika Sewastianowicz
21.11.2023
Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Wolne dni górnika - honorowego krwiodawcy do odpracowania

Emerytury i renty Prawo pracy Poprawmy prawo Wojsko
Dni ćwiczeń wojskowych, dwa dni wolne dla honorowych dawców krwi, a nawet przewidziane w kodeksie pracy zwolnienie od pracy z tytułu siły wyższej i pięć dni na opiekę nad członkiem rodziny - nie są zaliczane górnikom do okresu pracy górniczej. W efekcie każdy, kto chce przejść na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią, bez względu na wiek, musi te dni odpracować. Zdaniem prawników, to luka w przepisach. Związkowcy twierdzą, że wszyscy decydenci wiedzą o problemie, ale stosownych zmian w prawie nadal brak.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2023
Emerytury i renty Prawo pracy Poprawmy prawo Wojsko
W ramach systemu ZONE urzędnicy gminy nie będą przeprowadzać audytów energetycznych budynków, ale uproszczoną inwentaryzację, nie muszą więc posiadać specjalistycznej wiedzy – wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zdaniem urzędu, wiele problemów z działaniem systemu, które sygnalizują samorządowcy, mogą oni rozwiązać we własnym zakresie.
Robert Horbaczewski
21.11.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Opublikowano projekt rozporządzenia, na mocy którego mają zostać ustalone warunki zakupu ciepła i chłodu wytworzonego w określonych instalacjach - chodzi przede wszystkim o energię z odnawialnych źródeł energii. Przepisy mają ustalić techniczne kwestie, m.in. dotyczące warunków zakupu przez przedsiębiorstwa, taryfy i kwestie rozpatrywania ewentualnych reklamacji.
Inga Stawicka
20.11.2023
Energetyka
Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada przedłużenie o kolejne pół roku zerowej stawki VAT na żywność - tym razem do 30 czerwca 2024 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obniżony VAT na podstawowe towary spożywcze ma obowiązywać do końca 2023 r. Posłowie PiS uzasadniają, że celem projektu jest walka z inflacją.
Monika Pogroszewska
20.11.2023
Rynek i konsument VAT Tarcza finansowa