4300 zł brutto to od dziś nowe wynagrodzenie minimalne w 2024 roku, a stawka godzinowa to 28,10 zł brutto. Nie jest to tak znaczna podwyżka, jak na początku bieżącego roku (od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło z 3600 zł do 4242 zł, a minimalna stawka godzinowa - z 23,50 zł do 27,70 zł), niemniej nie pozostanie bez echa dla przedsiębiorców. W raporcie płacowym przygotowanym przez LSJ HR Group dla stanowisk blue collar czytamy, że 70 proc. firm, które zatrudniają pracowników na stanowiskach produkcyjnych i magazynowych z Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, nie planuje zmian w wynagrodzeniach.

Czytaj też w LEX: Kadry i płace: O czym warto pamiętać w lipcu? >

Czytaj również: Coraz wyższa płaca minimalna wpędza firmy i pracowników w szarą strefę>>

 

Minimalna w górę, co na to przedsiębiorcy?

Mówiąc o „niebieskich kołnierzykach” należy rozumieć wszystkich pracowników wykonujących prace manualne/fizyczne. Są to magazynierzy, pracownicy produkcji, operatorzy wózków widłowych i maszyn, spawacze i monterzy. Jak twierdzą autorzy raportu, obecny wzrost płacy minimalnej, który obserwujemy, nie jest drastyczny w ujęciu kwotowym, ponieważ największe zmiany w wynagrodzeniach minimalnych nastąpiły już w styczniu tego roku. Mimo to, jest to kolejna podwyżka w cyklu. W ujęciu rok do roku płaca minimalna wzrasta ponownie o prawie 20 proc. Analizując dłuższy okres od stycznia 2020 roku do dziś, płaca minimalna wzrosła o ponad 65 proc.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę także wzrost pozostałych kosztów prowadzenia działalności, każdy kolejny wzrost płacy minimalnej ma znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw - zwraca uwagę na znaczenie tych zmian – mówi Maria Skowrońska, Menedżer Operacyjny w LSJ HR Group.

- Presja płacowa w najbliższej perspektywie nie osłabnie. Za 6 miesięcy czeka nas kolejna podwyżka płacy minimalnej – tym razem do poziomu 4 626 zł, czyli o 7,6 proc. To więcej niż inflacja średnioroczna, zatem nadal mamy do czynienia z realnym wzrostem kosztów pracy – podkreśla prof. dr hab. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu - Akademii Nauk Stosowanych.

Czytaj też w LEX: Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. i jego wpływ na inne składniki wynagrodzenia >

 


Podwyżki minimalnej a co z zatrudnieniem?

Ponad połowa pracodawców wśród badanych planuje pozostawienie zatrudnienia na niezmiennym poziomie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, 14 podmiotów (40 proc.) prognozuje zwiększenie zatrudnienia. Jedynie 2 pracodawców (6 proc.) planuje redukcję zatrudnienia i są to pracodawcy, którzy w drugiej połowie 2023 roku utrzymywali zatrudnienie na stałym poziomie. Istotne jest to, że z grupy 10 firm, które zredukowały zatrudnienie w drugim półroczu 2023 roku, żadna nie planuje dalszej redukcji. Sześciu pracodawców planuje utrzymanie poziomu zatrudnienia, a 4 firmy mają zamiar zwiększyć wielkość zespołu.

Wydawałoby się, że taka słabsza koniunktura doprowadzi do istotnych zmian na rynku pracy, zwłaszcza w kontekście rynku pracownika. Jednak bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (ok. 5 proc.) i nic nie wskazuje na to, że siła przetargowa pracodawców ulegnie zmianie.

Czytaj też w LEX: Przewodnik po zmianach w prawie pracy 2024 >