Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w styczniu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Wynika z niego, że tylko 22 proc. przedsiębiorców twierdzi, że podwyżka płacy minimalnej nie wpłynie na zwiększenie presji pracowników na wzrost wynagrodzeń, a 4 proc. nie ma zdania w tej sprawie. O rosnącej presji pracowników na podwyżki przekonane są najbardziej małe firmy (76 proc.). W przypadku średnich przedsiębiorstw odsetek ten wynosi 71 proc., a dużych 68 proc.

Zdecydowana większość menedżerów firm (81 proc.) zgadza się, że w związku ze wzrostem płacy minimalnej będą musieli podnieść wynagrodzenia, także tym pracownikom zarabiającym powyżej płacy minimalnej. Przeciwnego zdania jest tylko 16 proc. firm. 3 proc. nie ma zdania w tym temacie. O konieczności podwyżek sygnalizuje 82 proc. małych firm, 79 proc. średnich i 72 proc. dużych.

Większość przedsiębiorców (86 proc.) wie, że w tym roku nastąpią dwie znaczące podwyżki płacy minimalnej. Zdaje sobie z tego sprawę aż 94 proc. menedżerów dużych firm, 89 proc. średnich i 84 proc. małych.