Gdy Polska dostosuje się do prawa UE, producenci będą musieli liczyć się z karami za wprowadzanie konsumentów w błąd, poprzez nieprawidłowe używanie oznaczeń „bio” lub „eko”. Zgodnie z nową ustawą, nie wolno też będzie stosować w reklamach lub opisach handlowych produktów, które są niezgodne z przepisami o rolnictwie ekologicznym.
Julita Markiewicz – Patkowska
14.01.2022
Środowisko Rynek i konsument
Sądy powszechne nie mogą odmawiać stosowania ustawy uznanej przez siebie za niekonstytucyjną, nie mają takiej kompetencji - stwierdziła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i zawiesiła w czynnościach służbowych na czas nieokreślony sędziego Krzysztofa Chmielewskiego, który zastosował prawo Unii Europejskiej. Teraz opublikowano obszerne uzasadnienie tego orzeczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polskie szamba są bezodpływowe tylko z nazwy, a gminy umożliwiają pozbywanie się ścieków w sposób niebezpieczny dla środowiska – uważa NIK. Rząd szykuje przepisy, które mają ułatwić gminom kontrole i ewentualne karanie obywateli. Samorządowcy ripostują, że nie oczekują kolejnego kija, ale marchewki, czyli pieniędzy na rozwój kanalizacji i domowych oczyszczalni.
Robert Horbaczewski
14.01.2022
Samorząd terytorialny Środowisko
Część młodych ludzi, którzy zechcą z rodzicami w czasie zimowych ferii wyjechać za granicę na narty, z powodu utraty ważności paszportu covidowego, może mieć problem z wejściem na stoki - np. we Włoszech, Austrii czy Czechach. To skutek unijnej decyzji skracającej ważność paszportów do 270 dni. A Włochy skróciły ich ważność do sześciu miesięcy, i jadący tam Polacy muszą uważać szczególnie.
Jolanta Ojczyk
13.01.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Posłowie PiS chcą zakazać zmian ulic i placów, jeżeli ich patronem jest władca, święty lub osoba zasłużona dla narodu. Nie wiadomo jednak, kto będzie oceniał, czy patron jest wystarczająco godny i co stanie się, gdy wyjdą na jaw jakieś nowe fakty na jego temat. Pewne jest natomiast, że oceną nie będzie zajmował się samorząd.
Monika Sewastianowicz
13.01.2022
Drogi Administracja publiczna

KE przystępuje do potrącania kary za Turów

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie procedury wstrzymywania wypłat dla Polski. Powodem jest ignorowanie kar naliczanych za niezastosowanie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów. Blokada funduszy dla Polski może nastąpić już w najbliższych dniach. Obecnie kwota ta przekracza już 50 mln euro.
Krzysztof Sobczak
13.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Oskarżając pisarza Jakuba Żulczyka, prokuratura sprawiła prezydentowi typową niedźwiedzią przysługę, której można było uniknąć, bo przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów wystarczało zastanowić się czy czyn literata wyczerpuje znamiona przestępstwa - komentują wyrok sądu adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
13.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ministerstwo Finansów obiecuje nie karać księgowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Resort finansów przyznał w czwartek, że wprowadzenie tak istotnych zmian w rozliczaniu podatku dochodowego może powodować pewne trudności. Zapewnił także, że żadne nieświadome błędy - w tym popełnione przez księgowych - związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami.
Krzysztof Koślicki
13.01.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie nie może powstrzymać się od rozpoznania toczącej się przed nim sprawy, ale odwołanie, które jest obecnie przedmiotem rozpoznania, nie może prowadzić do orzeczenia kary wydalenia z adwokatury, które w konsekwencji pociągałoby za sobą wykreślenie zainteresowanego z listy adwokatów - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Romana Giertycha.
Krzysztof Sobczak
13.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż budzą sprzeciw sporej części społeczeństwa - dotyczy to też szczepień dzieci. Wielu rodziców nie zgadza się na szczepienie, nawet gdy chce tego samo dziecko. Sporne kwestie w takich przypadkach rozstrzygać będzie sąd rodzinny, również gdy poprosi o to dziecko.
Monika Sewastianowicz
13.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Uchwalane w pośpiechu, bez większego przemyślenia i szerokich konsultacji przepisy tzw. Polskiego Ładu, weszły w życie. I tak już na początku stycznia pojawiły się pierwsze problemy - część pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenia na początku miesiąca zorientowało się, że ich wynagrodzenia są niższe niż w roku poprzednim. Problemów będzie tylko przybywać.
Marcin Zarzycki
13.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Nowego rozporządzenia o zaliczkach na PIT nikt nie chce stosować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Wydane przez ministra finansów rozporządzenie doprowadziło do nieopisanego chaosu w rozliczeniach wynagrodzeń. Księgowi, biura rachunkowe, pracownicy działów płac widzą w tym duże ryzyko, że za zastosowanie się do rozporządzenia w przyszłości będzie trzeba ponieść karę. Na wszelki wypadek firmy proszą pracowników i zleceniobiorców, by wnioskowali o niestosowanie wątpliwych przepisów.
Krzysztof Koślicki
13.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
12.01.2022
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia
Projektowane unijne rozporządzenie w sprawie reklamy politycznej ma wprowadzić m.in. obowiązki dotyczące jawności i transparentności wynagrodzenia, składania raportów, udzielania przez wydawców informacji, wymóg 5-letniej archiwizacji materiałów i danych dotyczących kampanii i ich rozliczania. Są jednak wątpliwości co do samej definicji takiej reklamy.
Krzysztof Sobczak
12.01.2022
Administracja publiczna Nowe technologie
Niemożność zaskarżenia zgody sądu na inwigilację obywatela przez policję jest niezgodna z konstytucyjnymi standardami: z prawem do sądu, do zaskarżalności oraz z zasadą dwuinstancyjności postępowania – ocenia RPO, który przyłączył się do sprawy, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura nie widzi w tym problemu.
Krzysztof Sobczak
12.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Policja

12. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 19 stycznia

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
KPMG w Polsce, jak co roku w styczniu, zaprasza do udziału w Kongresie Podatków i Rachunkowości. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2022 roku w formie online. Tematem tegorocznej edycji są najnowsze zmiany podatkowe i praktyka rachunkowa, a także transformacja cyfrowa w funkcji finansowej. Rejestracja uczestników trwa do 17 stycznia. Udział w kongresie jest bezpłatny.
Krzysztof Koślicki
12.01.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Prawo, na podstawie którego emeryci otrzymujący świadczenie powyżej 4920 zł brutto dostają mniejsze emerytury, bowiem nie mogą odliczyć składki zdrowotnej od podatku i nie zostali objęci tzw. „ulgą dla klasy średniej”, jest niesprawiedliwe. Ci obywatele zostali pozbawieni też praw, które nabyli i niezbywalność których gwarantowała im Konstytucja.
Elżbieta Buczek Jacek Dubois
12.01.2022
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wprowadzanie konsumentów w błąd co do stanu ich zdrowia, fikcyjne promocje oraz utrudnianie odstąpienia od umowy - za takie m.in. naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych UOKiK nałożył w grudniu na firmy ponad 900 tys. zł kar. Nowością była pierwsza kara dla członka zarządu za naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Krzysztof Sobczak
12.01.2022
Rynek i konsument

Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.
Jolanta Ojczyk
12.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Powiększa się rzesza osób, które figurują w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W listopadzie 2021 roku liczba ubezpieczonych, za których były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, zwiększyła się o kolejne 72,2 tys. osób, a to oznacza, że od stycznia liczba ubezpieczonych w ZUS zwiększyła się o 258,9 tys. osób. Więcej jest także emerytów.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2022
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
12.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

PIT-2 obniża zaliczkę, ale jest chaos w sprawie jego składania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład
Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów pogubiło się w gąszczu Polskiego Ładu i doprowadziło do chaosu w rozliczaniu zaliczek od styczniowych wynagrodzeń. Po zapowiedziach zmian w zasadach składania PIT-2 ślad natomiast zaginął. Pracownicy nie wiedzą więc, czy powinni wypełniać druki i składać je pracodawcom, a ci nie mają pewności, czy te formularze powinni przyjmować.
Krzysztof Koślicki
12.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład
Dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu podatki miały stać się bardziej sprawiedliwe – niższe dla słabiej zarabiających, wyższe dla tych z lepszymi wynagrodzeniami. Szybko okazało się, że tzw. „zwykli ludzie” zamiast zyskać na zmianach, będą oddawać do budżetu więcej. I do tego doszedł nieznany dotąd chaos w przepisach - pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.
Arkadiusz Łagowski
12.01.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Opieka zdrowotna
Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Pacjent Opieka zdrowotna RODO
Sprawa dyscyplinarna adwokata Jacka Dubois, która miała swój początek w grudniu 2016 roku, będzie merytorycznie rozpoznana przez inny skład Izby Dyscyplinarnej. Chodziło o rzekome złamanie przez adwokata zasad etyki zawodu poprzez stwierdzenie o "psim obowiązku prokuratury". Sąd adwokacki umorzył postępowanie w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy i zasiłek opiekuńczy, jeśli jego dziecko przebywa w szpitalu. Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka. ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia.
Jolanta Ojczyk
11.01.2022
Opieka zdrowotna
Polski Ład, całkowicie nieprzemyślana rewolucja podatkowa, boleśnie dotyka kolejne grupy Polaków. Już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że podwyżka podatków dotyka kolejne grupy zawodowe, emerytów, osoby samotnie wychowujące dzieci, podejmujące pracę na dwóch etatach, osoby niepełnosprawne. A to dopiero początek.
Adam Mariański
11.01.2022
CIT PIT Doradca podatkowy

Nowa ustawa - maltretowane dziecko nie będzie płacić za rodzica w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse
Zagwarantowanie większej ochrony członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS) - zakłada znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, którą 4 stycznia podpisał Prezydent RP. Ustawa rozszerza katalog przesłanek obligatoryjnego i fakultatywnego zwolnienia członków rodziny mieszkańca domu pomocy społecznej z odpłatności za jego pobyt w placówce.
Robert Horbaczewski
11.01.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Urzędnicy skarbowi chcą szkoleń z Polskiego Ładu i grożą skargami do PIP

PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład
Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych uruchomione zostały specjalne dyżury podatkowe o Polskim Ładzie. Urzędnicy zgłaszają jednak nieprzygotowanie i domagają się szkoleń z nowych przepisów. Grożą też prośbą do Państwowej Inspekcji Pracy o natychmiastowe podjęcie kontroli w jednostkach KAS, w celu zbadania, czy i w jakim zakresie naruszane jest prawo pracy.
Krzysztof Koślicki
11.01.2022
PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski