Prawo.pl
Pośród szacunkowej liczby 4,5 mln chorych na nerki w Polsce, zdiagnozowanych jest tylko 5 procent. Ci zaś w większości źle oceniają dostęp do poradni specjalistycznej na swoim terenie i długo czekają na wizytę. Coraz częściej także likwidowane są oddziały nefrologiczne, bo nie są rentowne. Tymczasem poprawy wymaga cały system opieki nad pacjentem z chorobą nerek, która nie jest zdiagnozowana w odpowiednim momencie. To przekłada się potem na problemy z leczeniem.
Beata Dązbłaż
12.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wynika jednoznacznie - odstępstwo od zakazu polowania, w celu zapobieżenia szkodom majątkowym, może zostać przyznane tylko wtedy, gdy populacja wilków znajduje się we właściwym stanie ochrony. Taka sytuacja nie ma jednak miejsca w Austrii. Wyrok ma istotne znaczenie także dla Polski.
Krzysztof Koślicki
11.07.2024
Środowisko Prawo europejskie
W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 tysięcy ofert pracy. TOP5 poszukiwanych specjalizacji stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse. Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. 63 proc. ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, a 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 15 proc. stanowiły oferty dla osób na początkowych szczeblach zatrudnienia - stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.
Michał Kosiarski
11.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Wydanie postanowienia przez sąd o zniesieniu współwłasności polegające na wyodrębnieniu własności lokali, w sytuacji kiedy nie wszystkie z nich zostały ujawnione w księdze wieczystej, stanowi przeszkodę do dokonania dalszego podziału mieszkań – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i podkreślił, że wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu nie został zgłoszony przez 15 lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2024
Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości
Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę o utworzeniu specjalnego zespołu. Ma on zaproponować przepisy chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Szczególną uwagą mają być objęte sytuacje, w których w otoczeniu zieleni prowadzone są inwestycje.
Krzysztof Koślicki
10.07.2024
Środowisko
Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje konieczność zmiany przepisów dotyczących sposobów identyfikacji funkcjonariuszy policji. Uważa, że każdy umundurowany policjant powinien mieć widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne. Należałoby także uregulować kwestie zasłaniania twarzy przez funkcjonariuszy i doprecyzować zasady interwencji nieumundurowanych policjantów.
Agnieszka Matłacz
10.07.2024
Prawo karne
Wiosenna nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przesunęła terminy kwalifikacji podmiotów i leczenia nowotworów w nowym systemie. Jak zapowiada jednak ministra zdrowia Izabela Leszczyna, już wkrótce planowane są kolejne zmiany, które mają być korzystne dla pacjentów. Eksperci podkreślają, że konieczne jest usprawnienie koordynacji i zmniejszenie kolejek, bo czas odgrywa tu kluczową rolę. A terminy i dostępność wciąż różnią się w zależności od miejsca.
Inga Stawicka
10.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Minister sprawiedliwości i działająca na jego zlecenie komisja kodyfikacyjna zapowiadają zmiany w przepisie przewidującym kary za zniesławienie, czyli w głośnym artykule 212 kodeksu karnego. Organizacje, zabiegające od lat o dekryminalizację takich czynów, witają te deklaracje z nadzieją, ale też z niedowierzaniem, bo wiele wcześniejszych obietnic nie zostało zrealizowanych.
Krzysztof Sobczak
10.07.2024
Prawo karne
Nie wszyscy pracownicy pomocy społecznej otrzymają dodatek motywacyjny w ramach rządowego programu, a jedynie ci, którzy wykonują zadania z ustawy o pomocy społecznej. Pierwotnie, rząd zapowiadał dodatek dla wszystkich pracowników bez względu na zakres obowiązków. Zwracają na to uwagę pracownicy pomocy społecznej. Apelują do resortu rodziny o zmianę zasad, inaczej może to przełożyć się na odpływ kadry.
Beata Dązbłaż
10.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy

Lewiatan: Budżetówka powinna zarabiać więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić wyższego niż proponuje rząd wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7 proc. w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, czyli 4,1 proc. Ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. Udział ten wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,3 p. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy wykonujący pracę w styczniu 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy
Grunty rolne w miastach zostaną wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dzięki temu łatwiej będzie można zmienić im status z rolnego na budowlany. Nad zmianą w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wkrótce trafi ona do konsultacji publicznych. Propozycja podoba się inwestorom i ekspertom. Uważają jednak, że warto zostawić w przepisach "bezpiecznik". W przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanej zabudowy przedmieść miast.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Budownictwo

WSA: Szczególnego rodzaju choroby uzasadniają przywrócenie terminu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Kodeks postępowania administracyjnego
Choroba psychiczna stanowi szczególny typ schorzenia, której stwierdzenie uzasadnia z reguły przywrócenie terminu do dokonania czynności. Jeżeli organ ma wątpliwości odnośnie tej okoliczności, powinien podjąć działania z urzędu, np. zażądać od strony specjalistycznej dokumentacji medycznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
09.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Kodeks postępowania administracyjnego
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga od kierowcy – właściciela pojazdu zasilanego paliwem gazowym. Problem dotyczy nierównego traktowania właścicieli samochodów zasilanych LPG w zakresie obowiązku przeprowadzenia badań technicznych nowych pojazdów. W sprawie ma się teraz wypowiedzieć Ministerstwo Infrastruktury.
Krzysztof Koślicki
08.07.2024
Drogi Domowe finanse
Po ostatnim zebraniu do grona członków Rady Fundacji Powszechnego Czytania dołączyła firma Wolters Kluwer – związana z Fundacją od samego jej powstania. Każdy ma "prawo do czytania" - nie zmienia tego rozwój sztucznej inteligencji i komunikacji cyfrowej.
Inga Stawicka
08.07.2024

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Pracownik ma prawo do zwolnienia z podatku, jeśli firma dofinansuje mu letni wypoczynek. Musi jednak uważać na limit zwolnienia, który w tym roku wynosi 1000 złotych. Uważać muszą szczególnie te osoby, które mają kilku pracodawców, bo limit jest jeden. Wyższa kwota - 2000 zł zwolnienia przysługuje osobom, którym pracodawca dofinansuje kolonie dziecka.
Monika Pogroszewska
08.07.2024
PIT

Dlaczego ważne jest podanie aktualnego adresu ZUS?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Informacje nie docierają, gdy adres jest nieaktualny. Emerytura wraca do ZUS, gdy konto zostało zmienione. Dlatego każdą zmianę zarówno adresu, jak i numeru konta należy zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca komuś, co miesiąc pieniądze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wykorzystywany urlop wychowawczy ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie w każdym przypadku. Musi trwać co najmniej miesiąc i ponadto trwać od samego początku roku. Nie obniży ilości urlopu wypoczynkowego wówczas, gdy rozpocznie się w trakcie roku, nawet w bardzo początkowym jego okresie.
Marek Rotkiewicz
06.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ludmiła Dobrzyniecka to pierwsza Polka, która ma trafić do więzienia za walkę na Ukrainie po stronie separatystów. Założenie obcego munduru, bez zgody polskich urzędników, nadal jest bowiem karalne. Poważne problemy z potwierdzeniem polskiego obywatelstwa mają też potomkowie walczących w zagranicznych formacjach, i to nawet bohaterów Bitwy o Anglię.
Michał Kosiarski
06.07.2024
Prawo karne
Polska od początku przynależności do Rady Europy i Unii Europejskiej miała obowiązek uznawania związków osób tej samej płci oraz stworzenia ram prawnych dla zawierania w kraju takich związków – małżeństw lub związków partnerskich – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia w Sądu Najwyższego w stanie w spoczynku i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że przeraża go skala naruszania godności tych osób w ramach toczącej się obecnie debaty parlamentarnej. 
Krzysztof Sobczak
06.07.2024
Prawo cywilne Prawo europejskie

Jak zarejestrować samochód

Administracja publiczna
Rejestrować samochód można jako nowy kupiony w kraju, używany kupiony w kraju albo sprowadzony z zagranicy. Procedura rejestracji w każdej z tych sytuacji trochę się jednak różni. Za niespełnienie pewnych wymogów można zapłacić karę - nawet 1000 zł.
Marcin Nagórek
06.07.2024
Administracja publiczna
Upały sprawiają, że ciężko funkcjonować przy zamkniętych przez całą dobę oknach. Sprawia to, że - chcąc, nie chcąc - ludzie lepiej poznają zwyczaje swoich sąsiadów. Są na bieżąco z głośnym hobby ich dzieci, uczestniczą w odprężającym "dymku" na balkonie, a wieczorem, nawet leżąc we własnym łóżku, są na imprezie bogatej w basowe brzmienia. Choć uciążliwy sąsiad może skutecznie obrzydzić życie, trudno go legalnie spacyfikować.
Monika Sewastianowicz
06.07.2024
Rodzice skorzystają z ulgi na pełnoletnie uczące się dziecko, o ile roczne dochody pociechy nie przekroczą limitu 21,3 tys. złotych. Taki sam próg obowiązuje przy preferencyjnym rozliczeniu samotnych rodziców. Mimo, że w tym roku próg został po raz kolejny podniesiony, to jego przekroczenie nawet o złotówkę - odbiera ulgi. Należy uważać szczególnie na wakacyjne zarobki dziecka.
Monika Pogroszewska
06.07.2024
Domowe finanse PIT