Prawo.pl
Choć kadencja wójta, który przegrał wybory, wygasa 30 kwietnia, to nadal przez kilka dni, do czasu złożenia ślubowania przez następcę musi pełnić swoją funkcję. Ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania gminy. To oznacza, że nie może od razu, 2 maja, wrócić do miejsca pracy, gdzie był zatrudniony, zanim został wójtem.
Robert Horbaczewski
29.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Zleceniobiorca miał szereg wątpliwości co do zakresu wycinki, ale pomimo tego przystąpił do prac. Okoliczność ta świadczy o tym, że to na nim ciąży odpowiedzialność za nielegalną wycinkę drzew i powinien on być adresatem decyzji wymierzającej administracyjną karę pieniężną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że od podwykonawcy zajmującego się profesjonalnie wycinką drzew należy oczekiwać, że uzyska szczegółowe wyjaśnienia na temat przedmiotu zlecenia.
Dorian Lesner
29.04.2024
Środowisko
Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce i kontynuację moratorium na wycinki drzew zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska po dwudniowym wydarzeniu, określanym jako Ogólnopolska Narada o Lasach. Organizacje przyrodnicze jednak z zaniepokojeniem podchodzą do konkretnych propozycji.
Regina Skibińska
28.04.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Dochody marynarzy mających miejsce zamieszkania na terenie Polski, które zostały uzyskane z tytułu pracy na pokładach statków norweskich nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego, czy Norwegia opodatkowuje takie dochody. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wszyscy marynarze, którzy uzyskali dochód w relacjach polsko-norweskich z pracy najemnej na pokładach statków morskich, będą opodatkowani według tych samych zasad, niezależnie od miejsca rejestracji statków.
Szymon Łabędzki
27.04.2024
PIT
We wtorek, 30 kwietnia, upływa termin rozliczenia PIT za 2023 r. Wiele osób nie musi nic robić, bo skarbówka przygotowała za nich gotowe zeznanie w usłudze Twój e-PIT, które zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Jednak ci, którzy chcą np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i odliczyć ulgi, powinni uzupełnić formularz przygotowany przez urzędników. Z usługi Twój e-PIT mogą też skorzystać po raz pierwszy przedsiębiorcy, ale muszą samodzielnie wpisać podstawowe dane.
Monika Pogroszewska
27.04.2024
PIT
Osoba sprzedająca nieruchomość może skorzystać ze zwolnienia, jakim jest ulga mieszkaniowa, jeśli spełni określone warunki. Warto wiedzieć również, czy wydatki cele mieszkaniowe mogą być rozliczane w kryptowalutach. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził w interpretacji, że zakup nieruchomości za kryptowaluty nie wyklucza możliwości skorzystania ulgi.
Jakub Sitarski
27.04.2024
PIT
Nie ma już uzasadnienia do dalszego utrzymywania Funduszu Kościelnego, czyli państwowej dotacji dla kościołów i związków wyznaniowych. Proponowany w zamian dobrowolny odpis podatkowy jest dobrym rozwiązaniem, bo to obywatele będą decydować o przekazywaniu pieniędzy, a kościoły będą musiały zabiegać o ich względy – twierdzi prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Krzysztof Sobczak
27.04.2024
Finanse publiczne
Nie zawsze można wyeliminować nadmierny hałas dobiegający z sąsiedztwa. Czasem wiązałoby się to z zakazaniem prowadzenia działalności gospodarczej, będącej przyczyną hałasu. Jeśli nie da się uciszyć kłopotliwej firmy, to można żądać od niej odszkodowania za nadmierny hałas. Poszkodowani mają do dyspozycji środki o charakterze administracyjnym, karnoprawnym, jak i możliwość dochodzenia roszczeń na gruncie prawa cywilnego.
Regina Skibińska
27.04.2024
Środowisko Nieruchomości
Nadpłata powstaje zwykle w przypadku, gdy korzystamy z preferencji w zeznaniu rocznym. Jednak mimo złożenia wniosku o zwrot podatku, podatnik może nie otrzymać pieniędzy. Nadpłaty, wraz z ewentualnymi odsetkami, mogą być bowiem automatycznie zaliczone na poczet zaległości podatkowych. Poza tym wierzytelność z tytułu nadpłaty może zostać zajęta w procesie egzekucyjnym – przypominają eksperci.
Wiesława Moczydłowska
27.04.2024
Domowe finanse PIT
Wątpliwości budzi zniesienie odpowiedzialności karnej za uszkodzenie zdrowia pacjenta, w sytuacji gdy błędy medyczne i zdarzenia niepożądane są nierzadko ukrywane: nie rejestruje się ich ani nie analizuje. Nie do końca zasadny jest także argument lekarzy o pracy pod presją, w obawie przed karą. Rocznie oskarżanych jest zaledwie pół promila lekarzy i pielęgniarek. Tworzone za Zbigniewa Ziobry działy do spraw błędów medycznych w prokuraturach regionalnych wkrótce mają być zlikwidowane.
Katarzyna Nocuń
27.04.2024
Pacjent Zawody medyczne

WSA: Cel i powód zakazu handlu alkoholem w nocy musi być jasny

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Właściciel sklepu nocnego domagał się zbadania legalności uchwały rady gminy, która ograniczyła prawo sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 23:00 a 6:00, w centralnej dzielnicy miasta. Sąd dostrzegł wady proceduralne, które popełniła rada. Chodziło o brak konsultacji z radą dzielnicy, w której uchwała miała obowiązywać oraz niewyjaśnienie potrzeby takiej regulacji.
Marek Sondej
27.04.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Pracodawca nie chciał wypłacić odprawy pracownikowi, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy w zakresie miejsca jej wykonywania. Sąd orzekł jednak, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżały wyłącznie po stronie pracodawcy i zasądził odprawę. Uznał bowiem, że przyjęcie nowych warunków realnie prowadziłoby do znaczącego obniżenia wynagrodzenia. Ponadto pracownik cierpiał na schorzenia kręgosłupa, więc długa podróż samochodem, wpływałaby niekorzystnie na jego stan zdrowia.
Dorian Lesner
27.04.2024
Prawo pracy
Po zakupie używanego auta nowy właściciel wchodzi w prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC przez poprzedniego właściciela pojazdu, ale dotychczasowa polisa AC wygasa. To komplikuje sytuację, jeśli sprzedawca miał pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Osoba, która sprzedała auto, musi poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży w ciągu 14 dni.
Regina Skibińska
27.04.2024
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Przypadający w niedzielę, 28 kwietnia, Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, będzie w tym roku obchodzony pod hasłem „Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne”. Coraz częstsze i bardziej dotkliwe w skutkach zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na kondycję zdrowotną oraz psychiczną pracowników, a tym samym na sytuację finansową przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że z powodu nadmiernego przegrzania rocznie dochodzi do 22,87 mln wypadków przy pracy.
Grażyna J. Leśniak
26.04.2024
Środowisko Prawo pracy BHP
W końcu marca 2024 roku siedem zakładów pracy z sektora publicznego zgłosiło do powiatowych urzędów pracy zwolnienia grupowe obejmujące 265 osób, a z sektora prywatnego 152 firmy zgłosiły zwolnienia 16 781 osób - podał w środę GUS. Prawnicy i eksperci rynku pracy są zgodni: coraz bardziej wymagająca sytuacja na rynku pracy, zawiły system podatkowy i stale rosnące koszty produkcji i pracy powodują, że nasza gospodarka staje się coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów.
Grażyna J. Leśniak
26.04.2024
Prawo pracy
Pomorski oddział NFZ skontroluje przychodnię, która pobierała dodatkowe opłaty od pacjentów za szybsze uzyskanie opisu badania tomografii komputerowej. - Dopuszczenie takiej dopłaty byłoby otwarciem szeroko drzwi do różnego rodzaju patologii, jak np. dopłata za ciepłą wodę, wygodne łóżko, prywatny pokój - przestrzegają prawnicy. Sama placówka przyznaje, że jej działanie było niewłaściwe i zapowiada zwrot pobranych opłat pacjentom. Niezależnie od tego przychodni może grozić finansowa kara.
Beata Dązbłaż
26.04.2024
Pacjent Finansowanie zdrowia
Obowiązujące od początku roku przepisy dotyczące rejestracji pojazdów sprawiają kłopoty. Na przykład, kiedy pojazd zostanie sprzedany w ciągu 30 lub 90 dni, czyli w okresie, kiedy musi być zarejestrowany. Byli właściciele otrzymują kary administracyjne za niezrealizowanie obowiązku, choć żaden przepis nie zakazuje im sprzedaży przed rejestracją. Problemów, które spowodowała dodana na szybko w Sejmie poprawka, jest jednak o wiele więcej.
Robert Horbaczewski
26.04.2024
Samorząd terytorialny

Frankowa uchwała SN prokonsumencka - nie ma możliwości odfrankowienia

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nie ma obecnie w przepisach podstawy do zastępowania wadliwych postanowień w umowach frankowych. Wadliwość klauzuli przeliczeniowej prowadzi do upadku całej umowy, a przedawnienie roszczenia banku rozpoczyna się od momentu zakwestionowania przez konsumenta jej postanowień. Dodatkowo ani bank, ani frankowicz nie mają podstaw do wynagrodzenia, roszczeń za korzystanie z kapitału - wynika z czwartkowej uchwały Izby Cywilnej SN.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nowy znak towarowy musi odróżniać się od już istniejących, nie może również korzystać z wypracowanej przez inną firmę renomy, nawet jeśli w ciągu ostatnich lat straciła już ona nieco na znaczeniu. To najistotniejsze wnioski jednego z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który badał sprawę dotyczącą popularnej firmy kosmetycznej.
Inga Stawicka
25.04.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
TSUE przesądził, że kombinacja liter i znaków, zawierająca informacje o preferencjach użytkownika internetu, jest daną osobową. Zdaniem prezesa UODO wyrok potwierdza prawidłową praktykę organu nadzorczego w zakresie uznawania takich identyfikatorów. Wpłynie również na interpretację przepisów o ochronie danych osobowych. Zmiana prawa nie jest jednak potrzebna.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości RODO
53 proc. przedsiębiorców uważa, że presja ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń jest podobna jak rok temu. 39 proc. podkreśla, że jest zdecydowanie większa - wynika z kwietniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
W latach 2021–2023 przekazano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3,5 mln formularzy RUD, na których zgłoszono ponad 5 mln umów o dzieło. W analizowanych latach liczba składanych formularzy RUD co roku wykazuje tendencję wzrostową, jednak liczba wykazywanych umów o dzieło spada – poinformował ZUS. Zakład co roku odnotowuje tendencję wzrostową w sposobie składania formularzy RUD za pośrednictwem platformy PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z ZUS.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Studenci i uczniowie, którzy dostają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, mogą dodatkowo pracować, ale muszą pamiętać o limitach. Od 1 marca mogą zarobić więcej, gdyż zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które obowiązują do końca maja - informuje ZUS. I przypomina, że zarobki do kwoty 5278,30 zł brutto miesięcznie, czyli do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wpływają na zmniejszenie renty rodzinnej.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne
Naruszenie miru domowego poprzez wdarcie się do domu żony z trzema zamaskowanymi mężczyznami nie może być uznane za czyn o znikomej szkodliwości społecznej. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie umarzające postępowanie karne, gdyż sprawca wcześniej zastraszał kobietę, groził podpaleniem, pozbawieniem życia jej i rodziny, porwaniem syna - wszystko po to, by zmusić ją do podpisania niekorzystnej umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nie każde kłopoty finansowe pracodawcy stanowią podstawę do zaprzestania finansowania przez niego wpłat do PPK. Taki skutek wywołuje np. ogłoszenie upadłości pracodawcy. Zaistnienie przesłanek niewypłacalności pracodawcy powoduje niefinansowanie przez niego wpłat do PPK za wszystkich uczestników tego programu.
Anna Puszkarska
25.04.2024
Prawo pracy Finanse PPK
Nieprawidłowo założony kołnierz ortopedyczny poszkodowanemu zawodnikowi i bezprawne użycie logo wojewódzkiej stacji ratownictwa medycznego każą pytać o jakość zabezpieczenia imprez masowych. Zdaniem prawników, firma, z którą klub sportowy podpisuje umowę, powinna być zarejestrowana jako podmiot leczniczy. W praktyce jest przyzwolenie na prowizorkę.
Katarzyna Nocuń
25.04.2024
Pacjent Zawody medyczne
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku, miała rozwiązać problem dostępności leków w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Nowe regulacje dotyczą wyznaczania tzw. dyżurów aptecznych. Przedstawiciele zwłaszcza małych powiatów alarmują jednak, że ich mieszkańcy nadal mają problem z dostępem do medykamentów.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
25.04.2024
Samorząd terytorialny Farmacja
Zespół do analizy przypadków śmierci dziecka lub doznania przez nie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, który zaczyna działać 25 kwietnia, jest realną szansą na usprawnienie systemu ochrony polskich dzieci. A to dlatego, że w jego skład wchodzą eksperci z różnych dziedzin, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, także praktycznym - mówi wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jak dodaje, do pełnego składu - siedmiu członków - brakuje pediatry, ma być w tym zakresie przeprowadzony uzupełniający nabór.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2024
Prawo rodzinne
Ministerstwo Cyfryzacji kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - ustawa nałoży obowiązki na firmy i inne podmioty kluczowe i ważne z punktu widzenia funkcjonowania państwa, w tym zapewnienia kluczowych usług i zachowania ciągłości łańcuchów dostaw. Wdrożenie przepisów wiązać się będzie m.in. z koniecznością wymiany sprzętu i analizy ryzyka, a za naruszenie ustawy grozić będą wysokie kary.
Monika Sewastianowicz
24.04.2024
Prawo gospodarcze