Dostępny jest już poradnik „Na drodze do równowagi” o tym, jak stworzyć miejsce pracy przyjazne każdemu bez względu na płeć. Są w nim opisane konkretne rozwiązania – takie, które działają w praktyce, nie tylko w teorii. Przewodnik objaśnia mechanizmy wykluczeń i proponuje rozwiązania sprawdzone przez uczestników konkursu RównoWaga. Prokobieca Firma Roku.

W zgłoszeniach do konkursu oceniane są mechanizmy równości, rozwój i szkolenia, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie. Udział w konkursie kreuje pozytywny embloyer branding, wspiera działania ESG, a także daje możliwość sprawdzenia i zweryfikowania działań firmy w obszarze wspierania kobiet. Badania pokazują, że 90 proc. polskich studentów zwraca uwagę na politykę równościową w pracy (RAport „Pierwsze kroki na rynku pracy. First Steps into the Labour Market”, Deloitte, 2021 r.).

Konkurs nie tylko promuje zaangażowanie w osiągnięcie szeroko rozumianej równości płci w pracy, ale może stanowić również źródło inspiracji. Firmy i instytucje mogą się wzajemnie wspierać i czerpać ze swoich inicjatyw pozytywne wzorce.

W poprzedniej edycji wzięło udział niemal 100 firm. Nagrody główne zostały przyznane Standard Chartered Poland (w kategorii firmy zatrudniającej powyżej 100 osób) oraz Organon Polska sp. z o.o. (w kategorii firmy zatrudniającej poniżej 100 osób). Wyróżnienia otrzymały: IKEA Retail (Polityka i mechanizmy równości), Veolia Energia Polska (Rozwój i szkolenia), NatWest Polska (Równowaga praca-dom), Orange Polska (Płace), M&J (Zdrowie).

Kapitułę konkursu tworzą: Karolina Andrian (Fundacja Share the Care), Henryka Bochniarz (Konfederacja Lewiatan), Dominika Kulczyk (Kulczyk Foundation), Iga Magda (Instytut Badań Strukturalnych, SGH) oraz Ewa Rumińska-Zimny (Stowarzyszenie Kongres Kobiet).

RównoWaga. Prokobieca firma roku - szczegóły i zapisy tutaj.

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2024 r.