Kampania będzie prowadzona pod hasłem "Twój podatek - Twoja inwestycja - Twój Toruń".

"Chcemy zachęcić osoby, które nie są w Toruniu zameldowane, ale tu pracują, korzystają z infrastruktury i szeroko pojętych usług, by właśnie w naszym mieście rozliczały się ze skarbówką. Płacąc podatek w Toruniu mamy pewność, że część naszych pieniędzy wróci do nas w postaci inwestycji w najbliższym otoczeniu. Te inwestycje powstaną nie gdzieś w Polsce, ale obok naszego domu, pracy czy szkoły, do której chodzi nasze dziecko" - powiedział w czwartek prezydent Torunia Michał Zaleski.

Samorządy gmin, powiatów i województw, zgodnie z ustawą o dochodach samorządu terytorialnego, mają swój udział we wpływach do budżetu państwa z podatku PIT. W przypadku gmin udział wynosi 37,53 proc., powiatów - 10,25 i województw - 1,6 proc.

Toruń, jako miasto na prawach powiatu, otrzymuje 47,78 proc. podatku PIT. Wpływy z tego tytułu stanowią obecnie około jednej piątej dochodów budżetu Torunia.

 

Urzędnicy przekonują, że dla fiskusa nie ma znaczenia miejsce zameldowania, ale to, gdzie faktycznie podatnik przebywa. Radzą, że jeżeli podatnik mieszka w Toruniu, a adres zameldowania ma w innej miejscowości, to powinien wypełnić prosty formularz ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem). Taki formularz powinien złożyć w urzędzie skarbowym, do którego adresowane jest zeznanie podatkowe.

Urząd Miasta Torunia ogłosił też konkurs "Mieszkam w Toruniu - tu płacę podatki". Uczestnicy mają zaproponować hasło promocyjne dla przyszłorocznego konkursu organizowanego wśród osób rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych PIT w jednym z urzędów skarbowych na terenie Torunia. Dla laureatów przewidziano nagrody. (PAP)