W otwarciu konferencji uczestniczyli m.in. minister finansów Mateusz Szczurek oraz szef Służby Celnej Jacek Kapica. „Międzynarodowa współpraca służb celnych jest kluczowa, jeśli celnicy mają łączyć kraje, a nie je dzielić. Pod tym względem nasz region, a Polska w szczególności, wpisuje się w ten obraz służby celnej, który wspomaga handel międzynarodowy, wymianę towarów i ludności” - powiedział podczas konferencji prasowej Szczurek.

Kapica w rozmowie z PAP podkreślił, że główny zagadnieniem organizowanej we Wrocławiu konferencji będzie współpraca służb celnych z innymi służbami granicznymi. „Chodzi o wypracowanie modelu lepszego zarządzania granicą poprzez ulepszenie współpracy służby celnej ze strażami granicznymi czy inspekcjami weterynaryjnymi” - powiedział Kapica.

Szef Służby Celnej podkreślił również, że istotnym elementem konferencji są spotkania polskich celników z przedstawicielami rosyjskiej, białoruskiej i czeskiej służby celnej. „Z Rosjanami będziemy rozmawiać o tym, jak dobrze obsługiwać granicę z Kaliningradem. Pomimo trudnej sytuacji politycznej, współpraca obu służb celnych – polskiej i rosyjskiej – układa się dobrze. Z kolei granica z Białorusią to odcinek o największym ruchu towarów na wschód. Spotkanie zaś z kolegami z Czech będzie dotyczyć m.in. zapobiegania zjawisku nielegalnego przewozu leków oraz narkotyków” - mówił Kapica.

W konferencji uczestniczy ponad 100 osób z 46 krajów, skupionych w Regionie Europy Światowej Organizacji Ceł. Organizacji tej przewodniczy Unia Europejska.
Konferencja zakończy się w piątek.(PAP)