Projekty można było zgłaszać do 10 marca. Na ich realizację miasto przeznaczy ponad 26,2 mln zł.

Trzynaście projektów przygotowały osoby nieletnie. Dotyczyły one głównie modernizacji sal gimnastycznych i teatralnych w szkołach, organizacji przeglądu młodych talentów, biegu charytatywnego, a także budowy placu do jazdy wyczynowej na rowerze i darmowego internetu w dzielnicy.

Pod względem liczby zgłoszonych projektów, w czołówce - po Mokotowie - uplasowały się dzielnice: Praga Południe (199 projektów), Wola (193), Ochota (165) i Śródmieście (155). Najmniej projektów złożyli mieszkańcy Wesołej (42), Wilanowa (53) i Ursusa (59). Należy jednak pamiętać, że Mokotów ma ok. 225 tys. mieszkańców, Praga Południe - 182 tys., zaś Wesoła tylko 23 tys., a Wilanów - 21 tys.

W połowie marca ratusz informował, że zgłoszone projekty dotyczą przede wszystkim budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci i wybiegów dla psów. Dużo jest też propozycji rewitalizacji skwerów i terenów zieleni oraz organizacji zajęć edukacyjno–sportowych dla dzieci i seniorów.

Wśród projektów zgłoszonych na Mokotowie są m.in.: uspokojenie ruchu na ul. Kazimierzowskiej, modernizacja ulicy Łowickiej, budowa parkingu przy ul. Baboszewskiej, remont i modernizacja kuchni i łazienek w przedszkolu, ale też warsztaty, których celem będzie nauka rozróżniania i zastosowania jadalnych roślin dziko rosnących, czy wakacyjne kino plenerowe na Sielcach.

Do 5 maja projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i finansowym przez pracowników urzędów dzielnic. Kolejnym etapem będzie ponowna analiza projektów, które zostały odrzucone. Dokonają jej dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, składające się z mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników.

W dniach 25 maja - 18 czerwca będą zorganizowane prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli wówczas poznać każdy projekt i zdecydować, na który z nich zagłosować.

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji w 2015 r., odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować maksymalnie na pięć propozycji. W dzielnicach, w których zgłaszane były zarówno projekty dotyczące całej dzielnicy, jak i mniejszych obszarów (Białołęka, Ochota i Wola), będzie można głosować na 10 projektów - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - decydują oni na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 26,2 mln zł.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Łączna kwota przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. (PAP)

mca/ itm/