Tak też będzie w przypadku zakupu namiotu. Przykładowo jeśli jednostka zakupiła namiot potrzebny przy organizacji imprez sportowych jako zadaszenie ochronne dla biura zawodów, to co do zasady powinien być on zakwalifikowany do grupy 8 podgrupy 80 rozdziale 806.
Czytaj w LEX: Stawki amortyzacyjne >
Klasyfikacja środków trwałych w rodzaju 806 obejmuje kioski, budki, baraki, domki campingowe itp. Rodzaj ten obejmuje różnego typu obiekty wolnostojące, jak np.: kioski, budki, domki campingowe, zadaszenia ochronne itp. nie związane w sposób trwały z gruntem i zaliczone do środków trwałych. Nie należy jednak zaliczać do rodzaju 806 zadaszeń ochronnych wraz z konstrukcjami wsporczymi o powierzchni powyżej 100 m2, ujęte one zostały bowiem w podgrupie 29. W rodzaju 290 zostały natomiast ujęte budowle sportowe i rekreacyjne (zob. załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia z dnia 10.12.2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), Dz. U. nr 242, poz. 1622).
Zobacz w LEX: Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 >
Zależnie więc od powierzchni nabytego namiotu należy zakwalifikować go do rodzaju 806 bądź 290. Zadaszenie ochronne w postaci namiotu o powierzchni przewyższającej 100 m2 jako zaliczone do grupy 290 korzystać będą ze stawki amortyzacji 2,5 proc., zaś namioty o mniejszej powierzchni należy zaliczyć do podgrupy 806 i stosować do nich stawkę 10 proc. (pkt 2 i 8 Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych - Załącznika nr 1 do ustawy o CIT).
Zobacz również: Skarbówka nieugięta w sprawie amortyzacji mieszkań >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.