"Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy bardzo zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2 tys. projektów to absolutny rekord wśród polskich miast" – podkreśliła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz–Waltz w komunikacie przesłanym do PAP w piątek.

Projekty można było zgłaszać do 10 marca; ich liczba może jeszcze wzrosnąć - można je było przesyłać pocztą.

Pod względem liczby zgłoszonych projektów, w czołówce - po Mokotowie - uplasowały się dzielnice: Praga Południe (198 projektów), Wola (193), Ochota (163) i Śródmieście (155). Najmniej projektów złożyli mieszkańcy Wesołej (39), Ursusa (51) i Wilanowa (52). Należy jednak pamiętać o liczbie mieszkańców poszczególnych dzielnic - na Mokotowie jest ich ok. 225 tys., na Pradze Południe - 182 tys., zaś w Wesołej 23 tys., a w Wilanowie - 21 tys.

W ubiegłym tygodniu ratusz informował, że zgłoszone projekty dotyczą przede wszystkim budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci i wybiegów dla psów. Dużo jest też propozycji rewitalizacji skwerów i terenów zieleni oraz organizacji zajęć edukacyjno–sportowych dla dzieci i seniorów.

Wśród projektów zgłoszonych na Mokotowie są m.in.: uspokojenie ruchu na ul. Kazimierzowskiej, modernizacja ulicy Łowickiej, budowa parkingu przy ul. Baboszewskiej, remont i modernizacja kuchni i łazienek w przedszkolu, ale też warsztaty, których celem będzie nauka rozróżniania i zastosowania jadalnych roślin dziko rosnących, czy wakacyjne kino plenerowe na Sielcach.

Do 5 maja projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i finansowym przez pracowników urzędów dzielnic. Kolejnym etapem będzie ponowna weryfikacja projektów, które wcześniej zostały odrzucone. Zajmą się tym dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, w których zasiadają mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni i urzędnicy.

W dniach 25 maja - 18 czerwca będą zorganizowane prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli wówczas poznać każdy projekt i zdecydować, na który z nich zagłosować.

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji w 2015 r., odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować maksymalnie na pięć projektów. W dzielnicach, w których zgłaszane były zarówno projekty dotyczące całej dzielnicy, jak i mniejszych obszarów (Białołęka, Ochota i Wola), będzie można głosować na 10 projektów - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 25,6 mln zł.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Największe środki do rozdysponowania mają Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Łączna kwota przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to niespełna 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. (PAP)

mca/ abr/