Resort finansów planuje, że w 2018 roku relacja długu publicznego do PKB wyniesie 40 proc. - poinformował w czwartek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Minister powiedział, że plany redukcji deficytu nie wynikają tylko ze zobowiązań unijnych. Zapowiedział, że Polska będzie obniżać dług i deficyt także w latach 2013-2015, a w roku 2018 r. relacja długu publicznego do PKB powinna wynieść 40 proc.

Rostowski wyjaśnił, że chodzi o to, by w przypadku ewentualnego przyszłego kryzysu można było reagować tak samo elastycznie, jak podczas ostatniego. "Także po to, aby zapewnić polskiej gospodarce kluczową przewagę konkurencyjną, jaką jest wiarygodność finansów publicznych" - powiedział.

Rostowski uważa, że w nadchodzącym dziesięcioleciu najbardziej wiarygodne finansowo będą kraje, które mają niską relację długu do PKB. "Dlatego będą najbardziej przyciągały do siebie inwestycje zagraniczne, a także zachęcały rodzimych przedsiębiorców do inwestowania w gospodarkę narodową" - powiedział.

Podkreślił, że inwestycje są źródłem nowych miejsc pracy, co przekłada się na postęp we wskaźnikach socjalnych.

Minister zarzucił rządom PiS i SLD, że gdy one sprawowały władzę, nie "wykonały swojego zadania domowego" i mimo dobrej koniunktury światowej doprowadziły dług do poziomu, który prawie uniemożliwił elastyczną reakcję na kryzys światowy. (PAP)