Kwotę tę podzielono po 800 tys. zł na projekty ogólnomiejskie i na przedsięwzięcia z każdego z pięciu obszarów miasta.

W sferze ogólnomiejskiej najwięcej głosów zdobył projekt „Pierwsza pomoc dla każdego”. „Zakłada organizację cyklicznych wydarzeń, podczas których będą się odbywały szkolenia dla radomian z udzielania pierwszej pomocy” – zapowiada pomysłodawca projektu Tomasz Makuch.

Za pieniądze z budżetu obywatelskiego ma być także stworzone Mobilne Muzeum Rowerów Zabytkowych. To pomysł grupy miłośników starych jednośladów. „Przed wojną Radom był znanym producentem rowerów. Chcemy pochwalić się naszą radomską rowerową historią” – mówi Łukasz Wykrota z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2017 r. wykonane zostanie zewnętrzne oświetlenie klasztoru Ojców Bernardynów. „Jesteśmy wdzięczni wiernym, którzy do naszego kościoła chodzą, bo prosiliśmy ich, by oddawali głosy na nasz projekt, oraz wszystkim mieszkańcom Radomia, którzy z sentymentu do naszego klasztoru zagłosowali za iluminacją naszego XV-wiecznego obiektu” – podkreśla gwardian klasztoru Ojców Bernardynów, ojciec Stanisław Górka.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2017 r. m.in. zbudowane zostaną nowe place zabaw, miejsca parkingowe, ścieżki rowerowe. Powstanie też Klub Inicjatyw Międzypokoleniowych.

W planach jest kontynuacja projektów, które zwyciężyły w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, m.in. doposażenie obserwatorium astronomicznego, które powstało w 2015 r. oraz - tak jak w tym roku - wykonanie oprysków miejskich parków przeciwko komarom i kleszczom.

W głosowaniu nad projektami do budżetu obywatelskiego na 2017 r. wzięło udział ponad 11,1 tys. osób, spośród których 4,5 tys. zagłosowało przez internet, a 6,2 tys. wypełniło tradycyjne karty do głosowania. Mieszkańcy Radomia mieli do wyboru 117 projektów. Do realizacji wybrano 25. (PAP)

ilp/ je/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł