Według prokuratury członkowie grupy sprzedali swoim odbiorcom co najmniej 37 ton tytoniu, ponad 361 tys. paczek papierosów i 37 tys. litrów spirytusu. „Narazili tym skarb państwa na uszczuplenie należności celnych na kwotę 170 mln zł z tytułu przemyconych papierosów oraz podatku akcyzowego na kwotę 19 mln zł” – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

Grupa działała co najmniej od sierpnia 2008 r.; w czerwcu 2010 r. zatrzymano jej liderów, w tym założyciela - Sebastiana D. Grupę tworzyli m.in. członkowie jego rodziny oraz znajomi. Wyroby dostarczało kilku oskarżonych z województwa lubelskiego i śląskiego; inni przechowywali u siebie towar, pracowali w charakterze kierowców, kurierów, dostawców, odbiorców i sprzedawców towaru.

Oskarżonemu Sebastianowi D. grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Pozostałym osobom od 3 miesięcy do lat 5. Sąd może też orzec karę grzywny i przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw skarbowych. Rozprawa będzie toczyła się przed Sądem Okręgowym w Radomiu.