"Powstała strefa ma zachęcać inwestorów do korzystania z infrastruktury, którą miasto przygotowało dla biznesu" – powiedział doradca burmistrza Nowego Targu Piotr Rayski-Pawlik. "W nowotarskiej strefie może być prowadzony cały wachlarz działalności gospodarczej oprócz handlu" – wyjaśnił.

Według zapisów podjętej w połowie października przez nowotarskich radnych uchwały, firma, która na pełnym etacie zatrudni osoby zamieszkałe w Nowym Targu i wypełni stosowne dokumenty, nie będzie płacić podatków od nieruchomości. Okres zwolnienia z podatku będzie zależał od liczby nowo zatrudnionych pracowników. Przez utworzenie strefy władze Nowego Targu chcą zapobiegać bezrobociu i uporządkować lokalizację zakładów produkcyjnych na terenie miasta.

Zwolnienie z podatku będzie uzależnione od liczby zatrudnionych w zakładzie osób. "Jeśli będzie to minimum pięć osób, zwolnienie przysługiwać będzie przez rok. Jeśli dziesięć, to przez dwa lata i tak za każdych dodatkowych pięciu pracowników kolejny rok zwolnienia aż do dwudziestu pięciu pracowników, czyli maksymalnie pięć lat zwolnienia z podatku" - wyjaśnił.

Obecna stawka podatku od nieruchomości w Nowym Targu, na której jest prowadzona działalność gospodarcza to 20,33 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Zdaniem władz miasta, dzięki zwolnieniu z podatku przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić rocznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Strefa Aktywności Gospodarczej w Nowym Targu o powierzchni ok. 11,5 ha będzie zlokalizowana we wschodniej części miasta pomiędzy ulicą Waksmundzką a rzeką Dunajec. W bezpośrednim otoczeniu strefy przebiega droga wojewódzka nr 969 oraz droga krajowa 49 do granicy państwa w Jurgowie. Tereny przeznaczone na strefę zostały uzbrojone we wszystkie niezbędne media.

Zgodnie z podjętą uchwałą, w strefie zakazana jest realizacja przedsięwzięć uciążliwych dla środowiska z uwagi na obszar Natura 2000 „Górny Dunajec”. Do takich działalności zalicza się np. hodowla i ubój zwierząt, produkcja mas bitumicznych i betonu.(PAP)

Zobacz też: Wrocław: ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców >>