„Chciałbym, aby każda społeczność osiedlowa mogła zgłosić wniosek i poprawić funkcjonalność najbliższego otoczenia” – wyjaśnił w poniedziałek prezydent miasta. Wprowadzone przez niego zmiany dopuszczają także możliwość uzupełnienia projektów już przedłożonych, które zostały odrzucone ze względu na niespełnienie wymogów formalnych.

W tegorocznej edycji tarnowskiego budżetu wpłynęło 48 wniosków, w tym 19 ogólnomiejskich i 29 osiedlowych. Najwięcej wniosków - cztery - złożyły osiedla nr 8 „Mościce”, nr 1 „Starówka” oraz nr 6 „Gumniska-Zabłocie”. Osiedle nr 7 „Krakowska” oraz Osiedle nr 9 „Chyszów” nie przedstawiły swoich pomysłów w pierwotnym terminie.

Zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 10 czerwca, a zakończyło się 14 lipca. Po skompletowaniu wszystkich wniosków urząd miasta przystąpił do ich weryfikacji w zakresie spełnienia wymagań formalnych określonych w regulaminie. 25 sierpnia zostanie ogłoszona lista projektów dopuszczonych do głosowania.

Głosowanie nad dopuszczonymi projektami odbędzie się we wrześniu. Uprawnieni do niego są wszyscy mieszkańcy Tarnowa, którzy ukończyli 16 lat. Projekty wybrane przez tarnowian zostaną opublikowane 30 września.

W tym roku budżet obywatelski w Tarnowie dysponuje kwotą 4 mln zł, o 500 tys. zł więcej niż przed rokiem. Po raz pierwszy środki te zostały podzielone na przeznaczone na projekty ogólnomiejskie i przypisane dla konkretnych osiedli. Na pierwszą kategorię zarezerwowano 1,6 mln zł a na drugą - 2,4 mln zł z limitami dla poszczególnych osiedli, które wynoszą od 78 tys. zł do 271 tys. zł.

Władze miasta wyjaśniły, że środki przypisane do osiedli są podzielone w proporcjonalny sposób. Na każde osiedle przypada 50 tys. zł plus dodatkowe pieniądze proporcjonalne do liczby mieszkańców.

W zeszłym roku w ramach trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy Tarnowa wybrali do realizacji 15 projektów o wartości 3,5 mln zł. Frekwencja w głosowaniu wyniosła prawie 36 proc., co oznacza, że głos oddało prawie 35 tys. osób. (PAP)

rgr/ gma/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł