Resort finansów po maju br. sfinansował 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych i posiada środki złotowe i walutowe o wartości ponad 33 mld zł, w tym waluty o wartości ok. 3,9 mld euro - poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego Piotr Marczak.

"Na koniec maja sfinansowaliśmy 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych i będziemy posiadać środki złotowe i walutowe o wartości ponad 33 mld zł, w tym waluty o równowartości ok. 3,9 mld euro. Na półmetku konsolidacji zarządzania płynnością części jednostek sektora finansów publicznych na rachunku MF ulokowane będą środki o wartości 13-15 mld zł" - poinformował Marczak w komunikacie.

"Zaczynamy mocno wyhamowywać z podażą długu. W czerwcu jednocześnie ograniczymy poziom podaży obligacji i rozpoczniemy oddłużanie się w bonach. Liczbę przetargów bonów ograniczamy o połowę, a dodatkowo oferujemy odkup bonów zapadających w lipcu" - dodał.

Dyrektor departamentu w MF przypomniał także, że resort finansów realizuje swoje plany finansowania zagranicznego poprzez ciągnięcia kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych i projekty emisji obligacji na rynkach zagranicznych.

"Zgodnie z zapowiedziami kolejne emisje obligacji będą raczej o mniejszej wartości. Podobnie, jak w przypadku ostatnio wyemitowanych obligacji imiennych na rynek niemiecki poszukujemy tańszego finansowania w stosunku do dużych publicznych emisji benchmarkowych, choć ich nie wykluczamy" - podkreśla Marczak. (PAP)