Do zatrzymania polskiej ciężarówki z nielegalnymi papierosami doszło w sobotę, ale resort finansów poinformował o tym we wtorek.

"Zasiadający za kierownicą tira 31-letni mieszkaniec woj. podlaskiego twierdził, że wiezie z Łotwy do Holandii transport mebli. To samo wynikało z przedstawionych do kontroli dokumentów. Celnicy postanowili jednak sprawdzić, czy mężczyzna mówi prawdę i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim ciężarówki, a następnie o rewizji naczepy" - poinformowało MF.

Po otwarciu naczepy okazało się, że w kartonach zamiast deklarowanych mebli znajdują się białoruskie papierosy. W sumie w tirze funkcjonariusze Służby Celnej znaleźli blisko 275 tysięcy paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ponad 3 milionów złotych.

Jak poinformowało MF, podlascy celnicy wszczęli przeciwko kierowcy śledztwo, które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Suwałkach. Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu i tymczasowo aresztowanemu mężczyźnie oprócz utraty nielegalnego towaru i ciężarówki grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z danymi resortu finansów w 2014 r. polska Służba Celna zajęła ponad 384 mln sztuk nielegalnych papierosów, o ponad 10 mln sztuk więcej niż w roku 2013.

Zobacz: Służba Celna skuteczniej walczy z handlem papierosami bez akcyzy >>

Ministerstwo podkreśliło, ze skuteczność działań polskich celników w zwalczaniu nielegalnego obrotu papierosami potwierdza OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych). Jest to niezależna jednostka odpowiedzialna m.in. za ochronę interesów finansowych Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi OLAF w latach 2011-2013 Polska była najskuteczniejszym krajem w zwalczaniu przemytu papierosów. Raport za 2014 rok opracowany będzie w drugiej połowie roku. (PAP)

mmu/ jzi/