O decyzji samorządu związanej z Domem Zdrojowym, poinformowała w poniedziałek Anna Dobrowolska z zespołu prasowego gdańskiego magistratu.
Jak wyjaśniła, pomysł zakłada urządzenie w obiekcie miejsca do prowadzenia warsztatów i wykładów dla uczniów. W liczącym prawie 1,7 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni budynku powstanie także hostel dla 60 osób, restauracja oraz kawiarnia.
Dobrowolska poinformowała, że takie zagospodarowanie obiektu pozwoli prowadzić w nim zajęcia ekologiczne dla uczniów z Gdańska, ale też – w formie Zielonej Szkoły – dla uczniów z regionu.
Centrum ma skupić się przede wszystkim na edukacji związanej z gospodarką odpadami. Program edukacyjny ma być oparty m.in. o multimedia, ale zakłada on także cały pakiet różnorodnych warsztatów, w tym czerpania papieru, tworzenia ekobiżuterii i doniczek z materiałów z recyklingu, konstruowania minimebli z wikliny wytworzonej z papieru, uprawiania ekoogródków czy zakładania hoteli dla owadów.
Poza stacjonarnymi warsztatami oraz wykładami, Centrum ma oferować także zajęcia w terenie. Ich część prowadzona będzie m.in. w specjalnie do tego przygotowanym letnim ogródku oraz parku, który istnieje na prawie hektarowej przestrzeni okalającej zabytek. „Sam park urządzony zostanie zgodnie z historycznymi założeniami, ale mają się w nim pojawić także ławki i inne tego typu elementy małej architektury wykonane w stylu eko” – powiedziała PAP Dobrowolska.

Urządzone w Domu Zdrojowym Centrum ma służyć nie tylko uczniom, ale też innym mieszkańcom Gdańska, w tym dzielnicy Brzeźno. Zgodnie z założeniami, odbywać się tu mają np. ekopikniki czy akcje społeczne dedykowane dzielnicy.
Dobrowolska wyjaśniła, że w tym roku zlecone ma zostać wykonanie dokumentacji technicznej, a same prace budowlane mogłyby zacząć się za rok, a zakończyć w trzecim kwartale 2019 roku. Samorząd szacuje, że inwestycja kosztować będzie około 15 mln zł.
Obiektem zarządzać będzie Centrum Hewelianum – miejska jednostka, która od kilku lat jest gospodarzem gdańskiego Grodziska – zespołu zabytkowych militarnych obiektów, w których działają wystawy i prowadzone są zajęcia edukacyjne. Te ekspozycje będą jednym z miejsc, które Centrum Hewelianum zaoferuje do odwiedzenia uczniom korzystającym z Zielonej Szkoły w Domu Zdrojowym.
W XIX wieku położone nad Zatoką Gdańską Brzeźno zaczęło powoli przekształcać się z osady rybackiej w kurort. Zbudowany w eklektycznym stylu Dom Zdrojowy przy dzisiejszej ul. Zdrojowej powstał (po pożarze innej budowli o takim samym przeznaczeniu) w 1893 roku. Jak podaje gedanopedia.pl, „dla osób, które odstraszała zimna woda Bałtyku, przygotowywano w nim ciepłe kąpiele morskie”, a kuracjuszom służyły też m.in. kunsztownie urządzony park, trzy altany, muszla koncertowa, korty tenisowe i boisko do gry w krykieta.
W zabytkowym obiekcie należącym do miasta funkcjonowały mieszkania komunalne, budynek wymagał jednak generalnego remontu i samorząd zaoferował lokatorom inne lokale. Po przeniesieniu wszystkich mieszkańców, miasto chciało wystawić zabytek na przetarg. Ostatecznie jednak – jak poinformowano w poniedziałek – zdecydowano o urządzeniu w obiekcie Centrum edukacji ekologicznej. (PAP)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów