Celem projektu "Młodzi Głosują" - skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - jest przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. W jego ramach uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach.
W ramach projektu uczniowie organizują też w swojej szkole młodzieżowe prawybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne. Wybierana jest spośród nich komisja wyborcza. Uczniowie pokazują komisji legitymacje szkolne lub szkolne identyfikatory. Dostają karty do głosowania. Tak jak podczas wyborów przygotowane jest w szkole miejsce, gdzie w warunkach tajności młodzi ludzie mogą złożyć znak na karcie oraz urna wyborcza.
Ważnym elementem projektu jest również przygotowanie kampanii profrekwencyjnej, w czasie której uczniowie zachęcają dorosłych do udziału w wyborach.
W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się 773 gimnazjów, 220 liceów ogólnokształcących, 53 szkoły zawodowe (technika i zasadnicze szkoły zawodowe) i 206 zespołów szkół łączących w sobie placówki różnych typów.
Wyniki głosowania w tegorocznych młodzieżowych prawyborach Centrum Edukacji Obywatelskiej upubliczni dopiero po 25 maja 2014 r., czyli po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Projekt "Młodzi głosują" towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym w Polsce od 1995 r. Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad 2,6 mln uczniów. W 2011 r. w młodzieżowych prawyborach parlamentarnych i samorządowych wzięło udział 1100 szkół i ponad 200 tys. uczniów.
W poprzednich uczniowskich prawyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. zorganizowanych w ramach akcji "Młodzi Głosują" zwyciężyła Platforma Obywatelska; głosowało na nią 38,9 proc. biorących udział w prawyborach. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 21,3 proc. Na kolejnych miejscach były: Samoobrona z 7,4 proc. głosów, Libertas - 6,1 proc. i Polska Partia Pracy - 5,5 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Frekwencja wyborcza wyniosła 59,32 proc. (PAP)

Polecamy: Prawybory europejskie w ramach projektu "Młodzi Głosują" - 19 maja