Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim Mateusz Maik uważa, że lepiej wcześniej niż po skończeniu studiów mieć plan na biznes. "Po studiach jest stanowczo za późno. Lepiej jest zacząć inwestować w siebie już w wieku 17-19 lat, żeby później mieć z czego odcinać kupony. Młody człowiek nauczy się czegoś praktycznego, bo teorię ma na studiach" - powiedział Maik.
Dodał, że obecnie młodzi ludzie mają problemy z wyznaczaniem ścieżki kariery zawodowej, dlatego Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zorganizuje im zajęcia, które będą dotyczyły poszukiwania pomysłów na własne biznesy, zakładania własnych firm, planowania kariery zawodowej. "Jeśli nie ma pracy, to trzeba ją dla siebie stworzyć" - dodał Maik i zaznaczył, że sam w ten sposób zaczynał przygodę z biznesem.
Projekt rusza w marcu. Uczniowie będą się spotykać m.in. z trenerami rozwoju osobistego oraz praktykami biznesu - w szkole oraz na uczelni. "Podczas spotkań z praktykami biznesu, pokażemy młodym ludziom, że już w szkole ponadgimnazjalnej można otworzyć własną firmę oraz spróbować swoich sił w biznesie" - powiedział Maik.
Podczas specjalistycznych warsztatów uczniowie będą mieli okazję poznać przedsiębiorców, którzy w młodym wieku rozpoczęli w inkubatorze przygodę z biznesem. Dodał, że na razie takich osób jest niewiele. "Jedna z nich weszła do inkubatora w wieku 17 lat i obecnie - już poza inkubatorem - rozwija swój biznes na Wyspach Brytyjskich" - powiedział dyrektor inkubatora.
Osoby, które zdecydują się wejść do inkubatora, mogą liczyć na wsparcie - księgowych, prawników oraz mentorów, którzy pomogą im w rozwiązywaniu problemów.
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działa od 2004 roku. Jest to inicjatywa zmierzająca do rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych Polaków. Realizuje projekty społeczne i biznesowe na skalę ogólnopolską i regionalną, oraz gromadzi najwybitniejszych ekspertów, reprezentantów młodej przedsiębiorczości.

Polecamy: Uczniowska firma patentem na naukę przedsiębiorczości