Konkurs „Mam 6 lat” powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest elementem kampanii promującej obniżanie wieku szkolnego. Organizatorzy wyłonili w nim najciekawsze działania wspierające adaptację sześciolatków do edukacji szkolnej.
„Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana. To zmiana, która pozwala dziecku szybciej się rozwijać, szybciej funkcjonować w grupie rówieśniczej. Pozwala dziecku na poznawanie świata, na systematyzowanie wiadomości, a to w przyszłości będzie się przekładało na jego sukces edukacyjny” - powiedziała w czwartek Szumilas.
Zmiana ta – jak wyjaśniła minister - potrzebuje wsparcia rodziców. „Dlatego poprosiłam rady rodziców przedszkoli i szkół podstawowych, by pokazały, jak przedszkole przygotowuje dziecko do wcześniejszej edukacji szkolnej i jak szkoła podstawowa jest przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich” – powiedziała Szumilas.
Do drugiej edycji konkursu zgłoszono ponad 4,5 tys. prac. Do finału trafiło 16 najlepszych. Ostatecznie nagrodzono rady rodziców w przedszkolach i szkołach oraz uczniów klas 1-3, którzy rozpoczęli naukę w szkole jako sześciolatki. Wskazano też samorządy, które wyróżniają się największą liczbą sześciolatków w pierwszych klasach.
W kategorii uczniów z klas 1-3 przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca. Nagrodzono: pracę zbiorową uczniów z klasy Ia, Ib i IIa ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Łodzi; Emilię Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. F. Chopina w Szczecinie oraz Gabrielę Kuś – uczennicę Samorządowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Międzylesiu.
Wśród nagrodzonych w kategorii „Rada rodziców przedszkola” miejsca na podium zajęły kolejno: Przedszkole Publiczne w Grębocicach; Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu; Przedszkole Samorządowe nr 9 w Bełchatowie.
Najlepsze prace w kategorii „Rady rodziców szkoły” przygotowały: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krzydlinie Wielkiej; Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wielkopolskim. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile.
Sześć samorządów otrzymało tytuł „Samorząd na szóstkę”. Wśród miast wojewódzkich najlepsza okazała się Warszawa, a Sopot triumfował wśród miast na prawach powiatu. Miasto Wejherowo nagrodzono w kategorii „miasto i gmina miejsko-wiejska od 30 tys. mieszkańców”. Gmina Chociwel z województwa zachodniopomorskiego wygrała w gronie gmin do 30 tys. mieszkańców.
Gmina Babiak z województwa wielkopolskiego okazała się najlepsza wśród gmin wiejskich od 5 tys. mieszkańców. „Samorządem na szóstkę” w gminach do 5 tys. mieszkańców może pochwalić się z kolei gmina Czarna z województwa podkarpackiego. (PAP)