Uczniowie zamiast na lekcje udali się do wileńskiego kościoła pw. św. Ducha na mszę świętą. "Modliliśmy się w intencji zachowania szkół polskich i rozwoju polskiej oświaty na Litwie" - powiedział koordynator komitetów strajkowych szkół polskich Albert Narwojsz.
Minister oświaty i nauki Litwy Audrone Pietriene w środowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie, Radia Znad Wilii, powiedziała, że "protest jest wyrazem oczekiwań społeczności szkolnych". Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zamierza spotkać się z protestującymi. Sprzeciwiają się oni realizowanej obecnie reformie oświatowej, w wyniku której z powodu zmniejszającej się liczby uczniów 17 szkołom z polskim i rosyjskim językiem nauczania grozi utrata statusu szkoły średniej (szkoły z nauczaniem od pierwszej do 12. klasy) i przekształcenie w szkoły podstawowe (z nauczaniem od pierwszej do 10. klasy).

Litwa: polska mniejszość chce przywrócenia poprzednich ustaw dotyczących oświaty>>

W poniedziałek pod gmachem rządu w obronie oświaty w językach mniejszości narodowych odbył się wiec. Według szacunków policji wzięło w nim udział około 700 osób, a według organizatorów około 2 tys. osób.
"Rodzice są zdeterminowani. Jeżeli obecne nasze działania nie poskutkują, we wrześniu ogłosimy powszechny strajk długoterminowy” - mówi Narwojsz.
Protestujący chcą podjęcia dialogu z władzami w sprawie reformy oświatowej i możliwości odroczenia terminu jej zakończenia. Reforma systemu edukacji trwa na Litwie od dziesięciu lat i ma się zakończyć 1 września 2015 roku.
Jak zaznaczył Narwojsz, Polacy na Litwie liczą też "na reakcję strony polskiej w sprawie obrony polskiego szkolnictwa na Litwie".
"Liczymy na powołanie polsko-litewskiej grupy roboczej do spraw oświaty" - powiedział. Przypomniał, że "podobna grupa była powołana w 2011 roku, ale wówczas żadnego kompromisu nie osiągnięto, Na Litwie jest około 90 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. osób. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców. Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Polonijni nauczyciele apelują o obronę polskiej edukacji na Litwie>>