Rzecznik praw dziecka jak co roku wystosował list do uczniów z okazji kończącego się roku szkolnego.
"Rozpoczynają się wakacje, czas wyczekiwanego wypoczynku po szkolnych obowiązkach i towarzyszącym im stresie. Część z was już pakuje podróżne walizki, inni lato spędzą w rodzinnych miejscowościach. Niezależnie od miejsca, ważne, aby był to okres wytchnienia i radości" - napisał Michalak.
Podkreślił, że bardzo ważne jest to, by podczas wakacyjnego relaksu nie zapominać o bezpieczeństwie. "To nie puste hasło. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie ona trwać dłużej. Za organizację wypoczynku oraz opiekę podczas jego trwania odpowiedzialni są dorośli, jednak to od was zależy, czy zechcecie z nimi współpracować" - zaapelował do uczniów.
Przypomniał, że każdego roku podczas wakacji zdrowie lub życie traci wiele młodych osób. "Do nieszczęśliwych wydarzeń dochodzi na kąpieliskach, w trakcie jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można ich uniknąć. Wakacyjna niezależność jest nieocenioną wartością, warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik pracują, abyście mogli oddać się beztroskiej zabawie" - zaznaczył Michalak.
Dodał, że w trakcie wakacji, w ramach nowej kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl), regularnie będzie przypominał o odwadze.

 

"Odwaga kojarzy się z pewnością siebie i siłą, ale to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do mówienia "NIE!", odpowiedzialność za siebie i bliskich. Wiem, że unikanie ryzyka jest trudną sztuką w czasie dojrzewania. Nie zapominajcie jednak, że znaki informacyjne nad wodą lub w górach, a także uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia" - napisał rzecznik.

"Ufajcie liderom swoich grup, jednak nie tym największym i najsilniejszym, ale tym najmądrzejszym. "Podejmujcie odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś zdrowie lub życie. Pamiętajcie, że najlepsze wakacje to takie, kiedy po ich zakończeniu cała klasa bez wyjątku - zdrowa i wypoczęta - spotyka się na rozpoczęciu szkoły" - zaznaczył Michalak.

Rok szkolny 2014/2015 kończy się 26 czerwca. Uczniowie do szkół powrócą 1 września. (PAP)