Konkurs "Matematyka Moja Pasja" stał się największym konkursem matematycznym w regionie łódzkim, a w tym roku bierze w nim udział rekordowa liczba uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział niespełna 500 uczniów z 36 gimnazjów.
Konkurs ma formę zawodów matematycznych odbywających się w trzech etapach, a jego uczestnicy mają możliwość współzawodniczenia z najlepszymi matematykami z całego regionu. Zwycięzcy otrzymają cenne nagrody, m.in. laptopy, tablety i aparaty fotograficzne.
Jak podkreśla dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego prof. Ryszard Pawlak, głównym celem konkursu jest propagowanie zainteresowania przedmiotami ścisłymi, a w szczególności popularyzacja matematyki wśród uczniów.
Szkoły mogły zgłaszać się do konkursu do grudnia ubiegłego roku. Uczniowie najpierw rywalizują w etapie szkolnym, a następnie - międzyszkolnym i wojewódzkim, które odbywać się będą na terenie Uniwersytetu Łódzkiego oraz publicznego liceum uczelni. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną w lutym podczas gali finałowej.
"W czasach rosnącego zapotrzebowania na absolwentów kierunków ścisłych, gdy przyszłością Polski jest innowacyjna gospodarka, szczególnie ważne jest uczenie logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Dlatego tak ważne jest zrozumienie dyscypliny, która rozwija te umiejętności" - uważa prof. Pawlak.
Partnerem strategicznym konkursu została firma Ericpol, największy polski eksporter usług teleinformatycznych. We wtorek przedstawiciele firmy i organizatorzy konkursu podpisali umowę o długoterminowej współpracy.
Patronat nad konkursem "Matematyka Moja Pasja" objęli wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel. Współorganizatorem konkursu w kategorii dla gimnazjalistów jest Łódzki Kurator Oświaty; laureaci konkursu otrzymują punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. (PAP)

szu/ hes/ jra/