Celem projektu "Młodzi Głosują" - realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej - jest przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. W jego ramach uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach, w okresie poprzedzającym wybory, działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach oraz organizują w swojej szkole młodzieżowe prawybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne.
"Dzień prawyborów to święto w szkole. Przygotowujemy specjalne miejsce w holu, gdzie urzęduje szkolna komisja wyborcza. Ma ona przygotowane listy uczniów. Głosowanie odbywa się na przerwach. Uczniowie pokazują komisji legitymacje szkolne lub szkolne identyfikatory. Dostają karty do głosowania. Mamy też przygotowane miejsce, gdzie zachowując zasadę tajności głosowania, mogą złożyć swój znak na karcie. Mamy też specjalnie przygotowaną urnę na głosy" - powiedziała PAP Barbara Mrozowska, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego na warszawskim Targówku, szkolna koordynatorka projektu.
Ważnym elementem projektu jest przygotowanie kampanii profrekwencyjnej, w czasie której uczniowie zachęcają dorosłych do udziału w wyborach. Aby się dobrze do niej przygotować uczniowie z "Czarneckiego" przeprowadzili sondę wśród okolicznych mieszkańców. Pytali m.in. kiedy odbędą się najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego i czy ankietowani wezmą w nich udział. Wyszło im, że największą grupę osób niezdecydowanych stanowią ludzie młodzi, a największą grupę osób zdecydowanie deklarujących niechęć pójścia do wyborów stanowią osoby w wielu średnim.
Dlatego uczniowie zdecydowali się, że swoje działania profrekwencyjne skierują do osób młodych i osób w wieku swoich rodziców. Zaplanowali, że w połowie maja zorganizują happening na Targówku. Będą też podczas spotkania z rodzicami w szkole rozdawać ulotki informujące o wyborach, pokazywać jak wygląda karta do głosowania i jak poprawnie skreślać, aby głos był ważny.
"Powszechnie panuje przekonanie, że jeden pojedynczy głos nie ma znaczenia. Tak jednak nie jest, liczy się każdy głos" - przekonuje Jakub Woźniak, uczeń II klasy w Technikum nr 7. na warszawskiej Ochocie, który jest koordynatorem projektu w swojej szkole. W ramach akcji profrekwencyjnej przygotowuje m.in. debatę właśnie na ten temat. Z myślą o najstarszych uczniach szkoły, którzy już będą mogli głosować, młodsi uczniowie technikum przygotowali też specjalne informatory. Znajdują się w nich informacje takie jak: kiedy odbędą wybory, jak głosować, czym jest Europarlament.
"Celem naszej akcji jest zwiększenie udziału młodych ludzi w życiu publicznym" - zaznaczyła Joanna Gus, koordynatorka projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Według twórców projektu, głosowanie w wyborach jest w pewnym sensie nawykiem, który nie pojawia się automatycznie u młodych ludzi w dniu ich 18 urodzin. "Trzeba ich przygotować, trzeba im pomóc ten nawyk w sobie wyrobić. Przy okazji umożliwia im się zabranie głosu w debacie publicznej" - powiedziała.
Szkoły chcące wziąć udział w projekcie muszą się zarejestrować na jego platformie internetowej do 12 maja. Po rejestracji otrzymają pomoc merytoryczną dotyczącą m.in. organizacji prawyborów i kampanii profrekwencyjnej. Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie: http://www.ceo.org.pl/pl/mlodzi
Ponieważ projekt nie jest agitacją polityczną, wyniki głosowania w tegorocznych młodzieżowych prawyborach Centrum Edukacji Obywatelskiej upubliczni dopiero po 25 maja 2014 r., czyli po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Projekt "Młodzi głosują" towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym w Polsce od 1995 r. Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad 2,6 mln uczniów. Tylko w 2011 r. w młodzieżowych prawyborach parlamentarnych i samorządowych wzięło udział 1100 szkół i ponad 200 tys. uczniów.
W 2009 r. w uczniowskich prawyborach do Parlamentu Europejskiego organizowanych w ramach akcji "Młodzi Głosują" zwyciężyła Platforma Obywatelska; głosowało na nią 38,9 proc. biorących udział w prawyborach. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 21,3 proc. Na kolejnych miejscach były: Samoobrona z 7,4 proc. głosów, Libertas - 6,1 proc. i Polska Partia Pracy - 5,5 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Frekwencja wyborcza wyniosła 59,32 proc. (PAP)

Polecamy: Młodzi nie wiedzą, że mogą wybierać posłów do PE