"Z własnego doświadczenia wiem, jak ważne są dla bramkarza specjalistyczne treningi. Wiele klubów nie ma jednak warunków i kadry przygotowanej do prowadzenia takich zajęć. Brakuje również szkół, które kładłyby duży nacisk właśnie na pracę z bramkarzami. U nas adepci tego trudnego fachu znajdą doskonałe warunki do podnoszenia swoich umiejętności" - powiedział PAP Wyparło.

Szkołę w Janowicach popularny Bodzio W. otworzył razem z Adamem Matrasem. Do współpracy udało im się też namówić wiele znanych osób. Szkoła może liczyć na wsparcie m.in. Józefa Młynarczyka i Andrzeja Woźniaka, b. golkiperów reprezentacji Polski i FC Porto, a także grającego w Lechu Poznań Krzysztofa Kotorowskiego oraz trenerów Andrzeja Dawidziuka, Dariusza Bratkowskiego (specjaliści od zajęć bramkarskich) i Czesława Michniewicza.

"Chcemy, aby nasza szkoła stała się miejscem dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć sukces w profesji piłkarskiej. Dlatego podczas zajęć zwracamy szczególną uwagę nie tylko na wyszkolenie techniczne naszych podopiecznych, ale też na systematyczny rozwój ogólnofizyczny i na właściwe przygotowanie psychiczne zawodników" - wyjaśnił Wyparło.

Akademia Bramkarska i Piłkarska "Bodzio W." rozpoczęła już nabór. Zgłaszać mogą się zarówno chłopcy jak i dziewczyny w wieku od 6 do 18 lat. Szkoła prowadzi zajęcia zarówno z zawodnikami grającymi w innych klubach, jak i tymi adeptami futbolu, którzy do tej pory nie trafili do żadnego zespołu, a chcieliby rozpocząć piłkarskie treningi.

W położonym 20 km od centrum Łodzi ośrodku w Janowicach zajęcia odbywają się wyłącznie na trawiastych boiskach o naturalnej nawierzchni, które są "przyjazne" dla stawów. Dzięki temu zawodnicy nie są narażeni na urazy, które często przytrafiają się podczas ćwiczeń na sztucznych murawach.

"Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, czym mogą się zakończyć treningi na sztucznych płytach. Kilka lat temu miasto zabrało ŁKS kilka boisk treningowych, na których wybudowano halę sportową. Od tego czasu niemal bez przerwy trenujemy na sztucznym boisku, które zdążyło już zostawić ślad na naszym zdrowiu. Swoim podopiecznym chciałbym oszczędzić takich doświadczeń" - wyjaśnił Bodzio W.

Bogusław Wyparło w polskiej ekstraklasie zadebiutował w Stali Mielec w wieku 16 lat. Od 1990 roku w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał ponad 350 spotkań (niewiele mniej na zapleczu ekstraklasy). W 1998 roku w barwach ŁKS wywalczył mistrzostwo Polski. Trzy razy wystąpił w seniorskiej reprezentacji Polski.

Wyparło jest jednym z najpopularniejszych bramkarzy nie tylko w historii ŁKS. Ostatnio Kazik Staszewski, lider zespołów Kult i KNŻ, w piosence "Plamy na słońcu" śpiewał m.in., że "najlepszy bramkarz to jest Bogusław Wyparło". Piosenka trafiła na pierwsze miejsce listy przebojów radiowej "Trójki".(PAP)

duk/ co/