Sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Maria Pietkun poinformowała w środę, że zapadł wyrok zmieniający orzeczenie odwoławczej komisji dyscyplinarnej ds. nauczycieli; kobietę uniewinniono.
Winę Sabiny Reszki (w rozmowie z PAP w środę zgodziła się na podanie nazwiska) uznała w kwietniu ub. roku komisja dyscyplinarna dla nauczycieli przy wojewodzie opolskim. Karą było zwolnienie z pracy. Reszka skierowała sprawę do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej. Komisja ta – jak zrelacjonowała w środę Reszka - zmieniła zwolnienie na naganę z ostrzeżeniem. Nauczycielka zaskarżyła tę decyzję do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.
Zarzuty dotyczyły faktu niewpisania do ewidencji placówki czwórki uczniów z rozwiązanej w 2012 r. przez władze Kędzierzyna-Koźla Szkoły Podstawowej nr 13 na os. Rogi. Dawną "13-tkę" - z tą samą kadrą i tymi samymi uczniami - przemianowano na publiczny zespół szkolno-przedszkolny, który przejęło stowarzyszenie związane z mniejszością niemiecką.
Dzieci nie zostały wpisane do ewidencji, bo ich rodzice – choć zawnioskowali o przyjęcie dzieci do nowej stowarzyszeniowej szkoły – nie zgodzili się na podpisanie deklaracji o nauce języka niemieckiego jako języka mniejszości. Tymczasem władze szkoły i prowadzącego ją stowarzyszenia twierdziły, że taki wniosek musi być podpisany. Dane uczniów umieszczono w ewidencji placówki po interwencji opolskiego kuratorium oświaty.
Komisja przy wojewodzie opolskim, wymierzając w kwietniu ub. roku karę zwolnienia z pracy, uznała m.in. że dyrektorka uniemożliwiła uczniom realizację obowiązku szkolnego, łamiąc zasadę powszechnej dostępności do edukacji, prawa dziecka oraz nie zapewniła im bezpieczeństwa.
W kwietniu ub. roku zarzuty byłej dyrektorce postawiła też prokuratura rejonowa z Kędzierzyna-Koźla. Śledczy zarzucili jej przekroczenie uprawnień. Nieprawidłowości, na podstawie których postawiono zarzuty, miały polegać właśnie na niewpisaniu czwórki dzieci do dziennika. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu. Kolejna rozprawa zaplanowana została na 25 marca.
Sabina Reszka nadal pracuje w szkole na os. Rogi w Kędzierzynie-Koźlu, ale na stanowisku administracyjnym. (PAP)