Nauka języka chińskiego w rzeszowskich placówkach to wspólna inicjatywa władz miasta oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.
Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, dotychczasowe zajęcia języka chińskiego w przedszkolach to była forma zabawy.
„Teraz chcemy zrobić krok dalej i uczyć tego języka młodzież ponadgimnazjalną. Do współpracy zaprosiliśmy pięć placówek, w których dyrektorzy przeprowadzili ankiety i okazało się, że jest wielu uczniów, którzy chcą uczyć się chińskiego. Od września będą mieli taką możliwość” - dodał.
Zajęcia będą nadobowiązkowe, a grupy mają liczyć maksymalnie 15-18 osób.
Chłodnicki tłumaczył, że głównym celem tych zajęć ma być zainteresowanie uczniów językiem chińskim. „Chcemy, żeby rozważyli możliwość studiowania tego kierunku. Na pewno na rynku pracy potrzebnych będzie coraz więcej osób, które znają ten język” - powiedział rzecznik.
Jak podkreślił  prodziekan ds. kierunku filologia angielska Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Roman Wisz, na zajęciach uczniowie poznawać będą nie tylko język, ale również kulturę, zachowania i zwyczaje, które są charakterystyczne dla Chin.
„Zajęcia prowadzić będą dwie lektorki z Chin, które wykładają u nas na uczelni na kierunku filologia angielska z językiem chińskim. Sądzę, że nauka będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem. Tym bardziej, że świat staje się jedną wioską, a Chiny odgrywają w nim w coraz większą rolę” - dodał.

Ekspert: za dużo angielskiego w chińskich szkołach>>

Rzeszowska uczelnia od 2007 r. współpracuje z kilkoma uczelniami w Chinach. W ramach współpracy międzyuczelnianej, studenci WSIiZ oraz uczelni chińskich mają możliwość wyjazdu na semestralne lub roczne studia.
Wisz zaznaczył, że uczelnia jako pierwsza w regionie i jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła do oferty na kierunku filologia angielska specjalność tłumaczeniową z językiem chińskim.
„Patronat nad specjalnością objął Anshan Normal University, dzięki czemu studenci WSIiZ mogą wyjechać na semestralny kurs języka chińskiego. 9 studentów z naszej uczelni spędziło już semestr zimowy w Chinach, ucząc się języka chińskiego w profesjonalnym Centrum Nauczania Języka Chińskiego dla Obcokrajowców w Anshan Normal University” - powiedział.(PAP)

Uniwersytet Śląski tworzy klasę z językiem chińskim w szkole>>