Od przyszłego roku na mocy rozporządzenia rządowego podczas autobusowych wycieczek szkolnych za granicę nie będzie wolno prowadzić pojazdu między godziną 23 a 4 rano i ten czas odpoczynku kierowcy będą musieli spędzić poza autokarem - powiadomił Palkovics na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Ponadto nie będzie wolno wybierać się na wycieczkę szkolną autokarem mającym więcej niż 13 lat, a placówka oświatowa będzie mogła zawierać umowy na przejazd tylko z takim usługodawcą, który zagwarantuje, że kierowca nie cierpi na zaburzenia snu zagrażające poruszaniu się po drogach.

Palkovics powiedział, że nowe przepisy są odpowiedzią na styczniowy wypadek autobusu z węgierską wycieczką szkolną w pobliżu Werony, w którym 17 osób zginęło, a 25 zostało rannych.

Do wypadku doszło w nocy z 20 na 21 stycznia. Autokar wiozący uczniów wracających z obozu narciarskiego we Francji uderzył w filar wiaduktu na zjeździe z autostrady w pobliżu Werony i stanął w płomieniach. Autokarem jechało 56 osób: uczniowie, absolwenci i nauczyciele gimnazjum w Budapeszcie oraz rodzina jednego z pedagogów, a także dwóch kierowców.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jhp/ kar/