"4 czerwca 1989 r. to nie była zwyczajna niedziela, była inna niż wszystkie inne. W tym dniu Polki i Polacy, wasi dziadkowie, ich sąsiedzi, znajomi poszli do urn wyborczych. Poszli do urn po to by walczyć o wszystko, o wolność dla siebie i o wolność dla was, mimo, że wtedy nie było was jeszcze na świecie (...) Wygrali wolną Polskę, nie używając ani jednego wystrzału z armaty, ani jednego strzału z karabinu, wygrali wrzucając do urn kartki wyborcze" - powiedziała marszałek Sejmu do przybyłych na uroczystość dzieci - uczestników konkursu.
Nawiązując do tytułu konkursu, Kopacz oceniła, że dzisiejsza Polska jest kolorowa, radosna, świetlista, a Polska zniewolona była szara i ponura. "Pokazaliście Polskę kolorową, taką, jaką oglądacie, jaką wywalczyli wasi dziadkowe" - zaznaczyła. "Wolna Polska jest i będzie waszym domem, jeśli będziecie o nią dbali w przyszłości" - zaapelowała do najmłodszych.
"Namalowałem dwóch żołnierzy i panią, która im daje kwiaty. Wszyscy są zadowoleni, uśmiechają się" - tak swój rysunek opisał zwycięzca konkursu 9-letni Damian Skorupa, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej z Chełma. II miejsce zajęła Kinga Kostka, a III miejsce - Mateusz Warczyk. Wyróżnienie przyznano pracy Aurelii Komorowskiej.
Konkurs "Kolory wolności" zorganizowany został przez Kancelarię Sejmu pod honorowym patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Nadesłano na niego ponad 3,3 tys. prac. Najlepsze z nich przez tydzień będzie można oglądać na wystawie plenerowej w podcieniach naprzeciwko wejścia głównego Sejmu. Wszystkie nadesłane prace będzie można zobaczyć na stronie internetowej Sejmu.
4 czerwca obchodzona będzie 25. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, zakończonych zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją wyborów czerwcowych był upadek rządów komunistycznych w Polsce. (PAP)

Polecamy: Wystartował konkurs plastyczny "Kolory wolności"