Jak poinformowała we wtorek Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego, przez najbliższe dwa tygodnie grupa 13 studentów historii zajmie się inwentaryzowaniem grobów wojennych w gminach: Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Lisia Góra, Wierzchosławice, Tarnów, Skrzyszów, Wojnicz, Ryglice.

Młodzi ludzie wykonują to zadanie podczas letnich obozów naukowych. Dzięki ich pracy w internetowej bazie grobów wojennych obejmującej Małopolskę jest już ponad 500 opisów.

Wcześniej, na początku lipca, grupa 16 studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadziła inwentaryzację cmentarzy i grobów wojennych na terenie powiatu brzeskiego.

Prowadzoną od czterech lat inwentaryzację finansuje wojewoda małopolski - w tym roku na ten cel zarezerwowano 20 tys. zł. Wciąż pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatu krakowskiego.

Studenci nie tylko inwentaryzują mogiły wcześniej znane, ale dzięki rozmowom z mieszkańcami często odkrywają zapomniane żołnierskie groby.

Pomysłodawcą utworzenia Internetowej Bazy Grobów Wojennych był były wojewoda małopolski Jerzy Miller. Punktem wyjścia do jej stworzenia był wykaz prowadzony od kilkudziesięciu lat w urzędzie wojewódzkim. Materiały archiwalne oraz dane sprzed wielu lat wymagały jednak weryfikacji i uzupełnienia.

W internetowej bazie www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne zobaczyć można opatrzone fotografiami opisy miejsc pochówków, poznać liczbę poległych, ich narodowość, personalia oraz daty śmierci, a tam gdzie było to możliwe do ustalenia - także przynależność do formacji bojowych i stopnie wojskowe. Niekiedy też zamieszczono krótkie informacje na temat okoliczności śmierci żołnierzy oraz historie miejsc pochówku.(PAP)

rgr/ hes/