Mural Rżewskiego w podwórku jednej z kamienic przy ul. Wólczańskiej w Łodzi został przez wandali zniszczony napisami i symbolami antysemickimi oraz dorysowaną szubienicą. Obraz byłego prezydenta do pierwotnego stanu pomagała doprowadzić obecna prezydent, która regularnie bierze udział w Kolorowej Tolerancji.
„Cieszę się, że jest taka inicjatywa. Nadal jest jednak za mało społecznego sprzeciwu wobec języka nienawiści i niszczenie mienia. Chciałabym, żeby jeszcze więcej osób na co dzień reagowało na oznaki języka nienawiści na murach. Żeby więcej było społecznej odpowiedzialności” – powiedziała Zdanowska.
W usuwaniu szpecących napisów prezydent Łodzi pomagała m.in. młodzież z 15. Gimnazjum im. A. Rżewskiego.
Zamalowywanie obraźliwych i wulgarnych napisów na murach to tylko jeden z elementów akcji Kolorowa Tolerancja. W jej ramach w tym roku odbyła się m.in. debata „Mowa nienawiści na murach”. Tradycyjnie udostępniono też do zwiedzania łódzkie nekropolie i świątynie różnych wyznań, m.in. cmentarz żydowski i synagogę, cerkiew oraz kościoły: rzymskokatolicki, zielonoświątkowy, ewangelicko-augsburski i mariawitów.
Na cmentarzach zorganizowano spacery z przewodnikami łódzkiego oddziału PTTK, a w kilku świątyniach młodzież mogła uczestniczyć w wykładach o historii i tradycji różnych religii.
W Centrum Dialogu przy ul. Wojska Polskiego przygotowano też m.in. pokaz filmu „Przebój”, którego bohaterem jest Rżewski.
Kolorowa Tolerancja to cykliczna akcja przeciwko ksenofobii, antysemityzmowi i wandalizmowi. W 2000 r. zainicjowali ją łódzcy dziennikarze i lokalni samorządowcy. Głównymi organizatorami są Urząd Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Instytut Tolerancji, Koło Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego i Archiwum Państwowe w Łodzi.(PAP)