"Lekcja nie musi oznaczać siedzenia od dzwonka do dzwonka" - mówiła minister Joanna Kluzik-Rostkowska podczas jubileuszu 70-lecia szkoły podstawowej nr 19 w Olsztynie i zaapelowała do nauczycieli, by pokazali swoim uczniom otaczający ich świat.
"Jak jest ładna pogoda można iść w plener uczyć się przyrody, zwłaszcza w młodszych klasach daliśmy nauczycielom dużo swobody w sposobie przekazywania dzieciom wiedzy. Korzystajcie z tego" - apelowała Kluzik-Rostkowska do nauczycieli. Poinformowała także, że ten rok szkolny ministerstwo ogłosiło "Rokiem szkoły otwartej".
Minister wyjaśniła, że chciałaby, by ta otwartość szkoły przejawiała się na wielu poziomach.
"Chciałabym, żeby szkoły wychodziły poza standardowy sposób prowadzenia lekcji, żeby jak w kinie jest jakiś film, czy teatr pod bokiem, to by dzieci z tego korzystały. Dotyczy to także zajęć sportowych poza szkołą, czy innych wydarzeń, które mogą dzieciom coś pokazać, czegoś je nauczyć" - mówiła minister edukacji.
W ramach otwartej szkoły minister oczekuje także organizowania w placówkach edukacyjnych spotkań z ciekawymi ludźmi, czy organizacjami pozarządowymi". Kluzik-Rostkowska dodała, że marzy także o "otwartości szkoły w sensie mentalnym".
"Chodzi o to, by rozbudzić w dzieciach ciekawość świata, by dzieci pytały w szkole i uzyskiwały odpowiedź. Czasem nauczyciel może powiedzieć, że nie zna odpowiedzi na dane pytanie i poszukać jej razem z uczniami" - mówiła minister edukacji i dodawała, że obecne badania wskazują, że im starsze dziecko, tym mniej zadaje pytań. W jej ocenie taki wynik badań świadczy o tym, że "w szkole wciąż pokutuje model szkoły XX wieku, a trzeba wkraczać w szkołę XXI wieku".

Kluzik-Rostkowska: podwyżek dla nauczycieli na razie nie będzie>>

Kluzik-Rostkowska podkreślała, że w szkole nowej, otwartej na świat i dziecko "uczeń ma także prawo do porażek".
W ocenie minister edukacji narodowej otwartość szkoły na świat i uczniów sprawi, że dzisiejsza młodzież będzie lepiej przygotowana do nowych wymogów rynku pracy, do zmiany nie tylko miejsca pracy, ale i wykonywanego zawodu.
Podczas spotkania z nauczycielami minister prosiła też o wzajemną otwartość na siebie nauczycieli i rodziców. "Nie traktujmy rodzica jak intruza, który tylko wymaga, oczekuje" - mówiła Kluzik-Rostkowska i prosiła rodziców, by z kolei byli otwarci na sugestie i podpowiedzi nauczycieli i wychowawców, którzy "obserwują dziecko w innym otoczeniu, niż domowe".
Poprzedni rok szkolny ministerstwo edukacji narodowej ogłosiło "Rokiem zawodowców".
Minister edukacji narodowej uczestniczyła w piątek w Olsztynie w jubileuszu 70-lecia szkoły podstawowej nr 19, która leży na przedmieściach Olsztyna, w dzielnicy Gutkowo. W szkole uczy się obecnie 360 uczniów, z powodu kłopotów lokalowych szkoła pracuje w systemie dwuzmianowym. Obecni na uroczystości jubileuszowej przedstawiciele ratusza zapewnili, że w najbliższym roku rozbudują placówkę.
Z Olsztyna minister Kluzik-Rostkowska pojechała do Piecek pod Mrągowem, gdzie w piątek zaplanowano otwarcie nowego przedszkola.(PAP)

ZNP zapowiada spór zbiorowy z rządem>>