W środę władze województwa małopolskiego podpisały umowę na unijne dofinansowanie inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). W sumie przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 20 mln zł, z czego na część tarnowską przypada ok. 2,6 mln.
Dofinansowanie z UE wynosi 85 proc. Jak wyjaśnił wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, celem tarnowskiego poligonu będzie transfer do przemysłu efektów pracy badawczej krakowskiego ośrodka: wyników badań, nowo opracowanych czy ulepszanych technologii. „To realizacja nietypowego połączenia nauki z gospodarką i przybliżenie obu tych dziedzin (…). To również przykład ważnej współpracy pomiędzy uczelnią a szkołą średnią i perspektywa dobrej pracy dla absolwentów” – podkreślił Ciepiela. Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Ludwik Chruściel poinformował, że w tarnowskiej placówce zostaną zbudowane przez uczniów szkół zawodowych modelowe obiekty lub instalacje.
„Idea poligonu polega na uzyskaniu zarówno efektów naukowo-badawczych i popularyzacji technologii wysoko energooszczędnych lub pasywnych, jak i dydaktycznych, polegających na nabyciu pożądanych na rynku wiedzy i umiejętności praktycznych z tej dziedziny” - zaznaczył dyrektor.
Obiekt o powierzchni ponad 436 metrów kwadratowych zostanie dobudowany do istniejącego budynku szkoły. Będzie się składał z dwóch części: jednopiętrowej (dwie hale) oraz dwupiętrowej, w której znajdą się pomieszczenia socjalno-administracyjne oraz sala wykładowo-ćwiczeniowa, wyposażona w stanowiska komputerowe. Uczniowie będą tu testować materiały i technologie, projektować i uczyć się budować energooszczędne budynki. (PAP)