Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów zapowiedziała pod koniec stycznia br. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła wówczas, że ratusz liczy na zwiększenie przejazdów komunikacją miejską o 30 tysięcy i ograniczenie ruchu prywatnych samochodów. Jednak formalnie decyzję ws wprowadzenia darmowych przejazdów podejmie w czwartek Rada Warszawy.
"W czwartek Rada Miasta podejmie oficjalną decyzję. Natomiast o tym, że przygotowujemy się do wprowadzenia od września bezpłatnej komunikacji dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych mówimy już praktycznie od początku tego roku. Wszystkie informacje są przekazywane grupie docelowej, czyli uczniom i ich rodzicom poprzez szkoły" - powiedziała PAP zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb

Zapowiedziała, że termin na składanie wniosków o wydanie spersonalizowanych kart miejskich uprawniających do bezpłatnych przejazdów zostanie wydłużony o tydzień, z 12 do 19 kwietnia. Wnioski już można składać w szkołach.

"Rodzice muszą pamiętać o tym, żeby złożyć zdjęcie i wniosek w szkole, do której uczęszcza dziecko. Wszędzie tam, gdzie będzie trzeba dodatkowego czasu na pewno będziemy go dawać" - powiedziała Kłąb.

Zapewniła, że trwa także kampania informacyjna, miasto ogłosiło także konkurs na projekt karty dla uczniów. Jak poinformowała rozstrzygnięcie tego konkursu ma nastąpić w sobotę.

Jednak zdaniem liderki stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej "jest kłopot straszliwy w komunikacji tej akcji". Nowacka przekonywała na wtorkowej konferencji przed ratuszem, że nie wszyscy rodzice wiedzą, do kiedy należy składać wnioski, by dzieci mogły skorzystać z darmowych przejazdów.

"To nie jest dobrze propagowane (...) miasto tej kampanii nie prowadzi, nie ma śladu, żeby próbowało zainteresować rodziców tym, że wydarzy się coś dobrego i bardzo społecznego" - oceniła Nowacka.Stołeczna radna, działaczka Inicjatywy Polskiej Paulina Piechna-Więckiewicz zwróciła uwagę, że dopiero w czwartek będzie głosowanie ws wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla uczniów. "Trochę późno ten projekt wpływa do Rady m.st. Warszawy, a jednocześnie trwają, przynajmniej w części szkół, przymiarki do wypełniania wniosków, zbierania zdjęć" - powiedziała Piechna-Więckiewicz.
Nowacka przypomniała, że Piechna-Więckiewicz kilka miesięcy temu złożyła interpelację do rady miasta ws. bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów.

Według danych ratusza, od września prawo do darmowych przejazdów może uzyskać ok 150 tys. uczniów.
Uczniowie będą podróżowali na podstawie spersonalizowanych kart miejskich. Szkoły prześlą do ZTM wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem dzieci oraz informację na jaki okres należy wczytać na kartę uprawnienie. Będą one wczytywane na okres nie dłuższy niż cztery lata. ZTM dostarczy do szkół gotowe, spersonalizowane Warszawskie Karty Miejskie.
Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji - według ZTM - dla uczniów będzie oznaczało, że wpływy ze sprzedaży biletów spadną o 13 mln zł rocznie.
W Warszawie, jak podaje miasto, jest obecnie 325 szkół podstawowych i 239 gimnazjów. Z ankiety Zarządu Transportu Miejskiego wynika, że z komunikacji miejskiej w codziennych dojazdach do szkół korzysta ok. 30 proc. spośród ponad 151 tys. uczniów stołecznych szkół podstawowych i gimnazjów. 41 proc. uczniów dociera do szkół pieszo, 25 proc. jest podwożonych samochodem, a 4 proc. korzysta z innych środków transportu, np. roweru. (PAP)

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów