O pieniądze na pomoce dydaktyczne ubiegają się 33 szkoły z 18. gmin województwa śląskiego; wnioski o dotację do placów zabaw złożyło 55 placówek z 26. jednostek samorządowych.
Dotąd w ok. 1060 szkół podstawowych województwa śląskiego powstały kąciki - miejsca zabaw dla sześciolatków oraz place zabaw. Pod względem liczby szkolnych kącików przodują powiaty częstochowski - 68 i żywiecki - 70. Największą aktywnością przy budowie placów zabaw, wykazały się: Katowice - 19, Zabrze - 18.

Rządowy program "Radosna szkoła" realizowany jest w latach 2009-2014; jego podstawowym celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i zabawy dzieciom w klasach 1-3 szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.
Na wyposażenie kącików zabaw w pomoce dydaktyczne, każda szkoła, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3 może otrzymać pomoc w wysokości 6 lub 12 tys. zł.
Na budowę lub modernizację placu pomoc z budżetu państwa wyniesie od ponad 63 tys. zł do ponad 115 tys. zł.
W przypadku dofinansowania do placu zabaw, organy prowadzące szkoły są zobowiązane wykazać finansowy wkład własny w wysokości 50 proc. kosztów tej inwestycji, natomiast koszt zakupu pomocy dydaktycznych jest finansowany w 100 proc. z budżetu państwa.
Na realizację programu w 2013 roku przeznaczono 234 mln zł do podziału pomiędzy wszystkie województwa. Środki zostaną podzielone - jak poinformował PAP resort edukacji - po nadesłaniu zgłoszeń ze wszystkich województw.(PAP) 

Polecamy: Będą zmiany w programie "Radosna szkoła"