„Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu staje się dzisiaj faktem. W najbliższych dniach podpiszemy umowę z panią marszałek województwa i tak, jak było zakładane, chcielibyśmy do września 2019 r. ten kompleks oddać do użytkowania dla młodzieży” – powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W tym tygodniu Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał unijne dofinansowanie do tej inwestycji. Wartość całego projektu to 70,3 mln zł. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej placówki kształcącej młodzież zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy.

„To jest nie tylko genialny projekt edukacyjny, ale też ogromna część miasta zyska nowy blask. Pieniądze są zapewnione w budżecie, więc realizacja tego zdania jest pewna. Blisko 28 mln zł wkładu Unii Europejskiej, wkład własny do całości - do 70 mln zł, jest z budżetu miasta” – zaznaczył Wójcicki.

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu zostanie stworzone na bazie Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego, które zostaną przeniesione do nowej lokalizacji. W ramach Centrum planowane jest również utworzenie Centrum Doradztwa Zawodowego.

Zgodnie z przyjętą koncepcją Centrum ma być generatorem innowatorów - kreatywnych i rzetelnych pracowników w takich branżach jak automotive, transport, spedycja, logistyka, branże budowlana, mechaniczna i stolarska.

Centrum będzie dysponować nowoczesną infrastrukturą edukacyjną z pracowniami i warsztatami zawodowymi, halą sportową i boiskami. Na jego terenie znajda się również place zabaw, interaktywne wystawy techniki i nauki.

W ramach inwestycji dokonana zostanie adaptacja istniejących sześciu budynków. Powstanie kompleks dydaktyczno-administracyjny o łącznej powierzchni ponad 10 tys. m kw.

Architektura nowych budynków będzie tłem dla istniejącej zabudowy i będzie opierała się na prostych bryłach, wykończonych szlachetnymi materiałami takimi jak klinkier o stonowanej kolorystyce, szkło i stal. Elewacje istniejących budynków zostaną poddane renowacji, by nie zaburzyć ich obecnego wyglądu. (PAP)