W piątek w Ministerstwie Gospodarki na wniosek stowarzyszenia Agro Biznes Klub zostało wręczonych 29 honorowych odznak za zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki.

"Cieszę się, że zgodnie z zapowiedziami (...) widzę tu liderów polskiej gospodarki żywnościowej - tych od produkcji, przetwórstwa, nauki, badań i rozwoju oraz tych od finansów. Zawsze razem możemy więcej. Zawsze razem, a nie przeciwko sobie, możemy otwierać nie tylko nowe rynki, ale tworzyć nową perspektywę dla polskiej przedsiębiorczości" - powiedział na uroczystości w Ministerstwie Gospodarki szef resortu.

Piechociński przypomniał, że ubiegły rok był trudny, ze względu na pogarszający się rynek i nienajlepsze relacje dyplomatyczno-polityczne. Jednak mimo to "polska gospodarka przyspieszyła". "Popatrzmy na rok 2014: 163 mld euro polskiego eksportu, 21,9 mld euro eksportu polskiej żywności, 6,7 mld euro nadwyżki w eksporcie (...). Potrafimy być różnorodni i elastyczni" - wskazał minister gospodarki.

Szef resortu podkreślał, że Polska stała się "jednym z najważniejszych graczy w wytwarzaniu oraz handlu żywnością na rynku europejskim".

"Cieszę się że nareszcie mamy ministra gospodarki, który w tej gospodarce zauważył, że jest i rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy" - powiedział jeden z odznaczonych, były wicepremier i minister rolnictwa, Roman Jagieliński. "Polska wieś nie jest już biedną wsią" - podkreślił. Zwrócił uwagę na to, że przemysł rolno-spożywczy zajmuje w polskim eksporcie drugie miejsce. Na pierwszym miejscu znajduje się przemysł motoryzacyjny.

"Myślę, że sukces jest jeszcze przed nami. Patrząc na prezentacje tych firm - to nie są firmy +krzaki+. To są firmy, które wyrosły ze starego systemu, weszły w nowy i świetnie się rozwinęły - są super nowoczesne i podbijają świat" - dodał na koniec Jagieliński.

"Proszę was wszystkich, abyśmy dali z siebie więcej. Światu jak nigdy dotąd potrzeba polskiego optymizmu, polskiej energii, polskiego designu, ale też potrzeba polskich smaków tak silnie zawartych w kulturze narodu. (...) Proszę o jeszcze więcej determinacji, jakości konkurencyjności, innowacyjności - ale przede wszystkim abyśmy byli otwarci na dialog ze sobą dla siebie i poprzez siebie. Żebyśmy to samo robili w wymiarze europejskim i światowym" - podsumował Piechociński. (PAP)