Jak poinformowała w środę PAP Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA, odcinek Radomicko – Kaczkowo został podzielony na dwa fragmenty: Radomicko – Leszno Południe, oraz Leszno Południe – Kaczkowo. Wyłonienie wykonawców, podpisanie umowy oraz rozpoczęcie prac przewidziane jest na trzeci kwartał 2014 roku.

Odcinek Radomicko - Leszno Południe o długości 19 km będzie musiał powstać w ciągu maksymalnie 25 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Zakończenie budowy i oddanie drogi do ruchu nastąpić ma w drugiej połowie 2017 roku.

W ramach tej inwestycji do zbudowania będzie trasa z dwiema jezdniami każda z dwoma pasami ruchu, dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, oraz Miejsce Obsługi Podróżnych. Powstanie też 16 obiektów inżynierskich: most, wiadukty, kładka dla pieszych i przejścia dla zwierząt.

Odcinek Leszno Południe - Kaczkowo ma być gotowy w czwartym kwartale 2016 roku lub na początku 2017 roku. W ramach tej inwestycji powstanie trasa o długości 9,5 km, węzeł drogowy Leszno Południe, oraz łącznik pomiędzy węzłem a drogą krajową nr 5.

Zadanie obejmie również m.in. budowę ośmiu obiektów inżynierskich, w tym mostu, wiaduktów, przepustów i przejść dla zwierząt.

Alina Cieślak podała, że w tym roku GDDKiA ogłosiła już postępowania na 35 odcinków dróg ekspresowych o długości 488 km. Jeszcze w tym roku ogłosi postępowanie przetargowe na budowę odcinka Głuchowo – Wronczyn o długości około 16 km drogi S5 Poznań – Wrocław.