Według raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W) zaprezentowanego we wtorek na targach inwestycyjnych w Monachium, stolica Polski znalazła się również na wysokiej 12 pozycji w kategorii inwestycji transgranicznych, czyli z udziałem zagranicznych inwestorów. Raport obejmuje 12 miesięcy do końca drugiego kwartału 2012 r. W tym okresie wartość transakcji inwestycyjnych w Warszawie wyniosła 1 mld 504 mln euro.

Największym rynkiem inwestycyjnym drugi rok z rzędu był Nowy Jork, gdzie wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrosła w stosunku do poprzedniego raportu o 18,9 proc. do poziomu 34,7 mld dolarów.

Z danych C&W wynika, po trzech kwartałach br. Polska nadal zajmuje dominującą pozycję w Europie Środkowej z wartością inwestycji w nieruchomości komercyjne na poziomie 1,15 mld euro, wyprzedzając (452 mln euro) oraz Rumunię (241 mln euro). Na Węgrzech odnotowano niewielki poziom aktywności inwestycyjnej (71 mln euro). Natomiast na Słowacji nie zawarto jeszcze w tym roku żadnej dużej transakcji inwestycyjnej pomimo optymistycznych prognoz gospodarczych.
„Polska jest liderem na środkowoeuropejskim rynku inwestycyjnym. Obserwowane obecnie spowolnienie gospodarcze nie osłabiło naszej pozycji w regionie. Wielu inwestorów, mając na względzie bezpieczeństwo zarządzanych aktywów, ogranicza inwestycje na mniej płynnych rynkach krajów peryferyjnych Europy Środkowej i decyduje się lokować swoje środki w Polsce" - powiedział PAP Łukasz Lorencki z Cushman & Wakefield

Dodał, że według szacunków w 2012 r. udział Polski w ogólnym wolumenie transakcji inwestycyjnych w regionie wzrośnie do ok. 55 proc. Dla porównania w latach 2008-2009 wynosił on ok. 42 proc.

Od początku 2012 r. wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1,9 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w tym samym okresie 2010 r. i stanowiła zaledwie 40,7 proc. wolumenu inwestycji w 2011 r.(4,66 mld euro).

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ponad 14 tys. pracowników w 243 biurach w 60 krajach i zarządza aktywami o wartości ponad 4 mld dolarów. (PAP)