Budżet inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł. Każdy z wiatraków ma moc 2,4 MW. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia. Z danych przekazanych PAP przez firmę wynika, że nowa farma może zasilić w prąd ok. 21 tys. gospodarstw domowych.

Zainstalowane pod Opalenicą turbiny mają po 150 m wysokości, a średnica wirnika każdej z nich wynosi 117 metrów. RWE przekazuje, że w ramach prac również przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych.

Jak przekazał we wtorek PAP członek zarządu RWE Renewables Polska Robert Macias, „konsekwentnie realizowane są inwestycje RWE w odnawialne źródła energii w Polsce, a otwarcie parku wiatrowego w Opalenicy oznacza zakończenie kolejnego przedsięwzięcia”.

„Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do końca br. planujemy powiększyć nasz portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Jesteśmy już na ostatniej prostej, biorąc pod uwagę to, że właśnie rozpoczęliśmy rozruch 14 turbin o mocy 2 MW każda w farmie wiatrowej Nowy Staw II” – dodał Macias.

Koncern zapowiada, że do końca tego roku odda do eksploatacji farmę „Nowy Staw II” (Pomorskie) o mocy 28 MW. Łączna moc ośmiu farm wiatrowych RWE w Polsce przekroczy wtedy 240 MW; pozwoli na zasilenie odnawialną energią elektryczną 250 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz „Opalenicy” i „Nowego Stawu II” RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w trzech regionach: „Nowy Staw I” położony w pobliżu Gdańska, „Krzęcin” i „Tychowo” na Pomorzu Zachodnim oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w województwie podlaskim.

Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię ok. 1 mln klientów; firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną oraz RWE Renewables Polska, inwestująca w energetykę odnawialną.

Grupa RWE należy do największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. (PAP)