Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prezydenta Ryszarda Grobelnego Paweł Marciniak, projekt jest nastawiony na ratowanie niedźwiedzi, które są przetrzymywane w złych warunkach w różnych miejscach w Polsce.

„Będzie to całoroczny azyl dla niedźwiedzi brunatnych w formie ekspozycji z wyposażeniem oraz wybiegiem. Poznański ogród zoologiczny przeznaczył na ten cel obszar trzech hektarów wraz z zapewnieniem opieki weterynaryjnej oraz nadzór merytoryczny nad zwierzętami” – podał Marciniak.

Koszt powstania wybiegu to ok. 300 tys. euro.

Zakończenie pierwszego etapu budowy przewidziane jest jesienią tego roku. Wtedy też ze schroniska w podwarszawskich Korabiewicach do niedźwiedziarni przyjechać mają trzy pierwsze niedźwiedzie brunatne: Misza, Wania i Borys.

Miasto podpisało umowę z fundacją Vier Pfoten w sprawie budowy niedźwiedziarni w listopadzie 2012 roku. Vier Pfoten to międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną zwierząt. Jej celem jest zakończenie nielegalnego trzymania niedźwiedzi na świecie. Powstała ćwierć wieku temu w Wiedniu. Ma swoje biura w kilkunastu państwach Europy.