Tablice to jeden z trzech projektów wybranych przez mieszkańców jeszcze w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w 2014 r. Ponad dwa lata trwało uzgadnianie ich wyglądu oraz lokalizacji. Na ich umieszczenie w ścisłym centrum Krakowa w zabytkowej zabudowie, jak chciała autorka projektu Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, nie zgodził się konserwator zabytków.

Ostatecznie tablice zostały ustawione przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych: u zbiegu ul. Starowiślnej i Dietla, na rondzie Mogilskim obok przystanków tramwajowych oraz nieopodal dawnego hotelu Cracovia. Do prądu na razie podpięta jest tylko ta na Rondzie Mogilskim.

Na tablicach wyświetlana będzie średnia wartość zanieczyszczeń odnotowywanych na ośmiu stacjach pomiarowych WIOŚ w Krakowie. "Będą to informacje o zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i ozonu. Ich średnie stężenie będziemy podawać w mikrogramach na metr sześcienny wraz z informacją, jaka jest norma oraz w formie graficznej – za pomocą kolorów i emotikonów” – powiedział dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa Maciej Grzyb.

Komunikaty powinny być aktualizowane co godzinę wraz z uzyskaniem najnowszych wyników pomiarów.(PAP)